Ako chránia zamestnancov pred bolesťami svalov a kĺbov?

NETKY.SK • 27 Máj 2024, 16:21 • 2 min
Ako chránia zamestnancov pred bolesťami svalov a kĺbov?

V Belgicku začal platiť predpis, ktorý má zlepšiť ochranu zamestnancov pred bolesťami svalov a kĺbov spojenými s prácou. Podľa miestneho ministerstva hospodárstva ide o prvé opatrenie tohto druhu v Európe, píše BrusselsTimes.

slovakia

left justify in out

Nová regulácia vyžaduje, aby zamestnávatelia brali do úvahy ergonómiu pri plánovaní a zariaďovaní nových aj pri renováciách existujúcich pracovísk.
 
Zamestnávateľ podľa ministerstva musí uviesť do praxe politiku prevencie svalových a kĺbových ochorení.
 
Podľa predpisu by mohli byť niektorí zamestnávatelia nútení ponúknuť dodatočné prestávky ľuďom vykonávajúcim fyzickú prácu alebo poskytnúť ergonomické vybavenie upratovačom a upratovačkám.
 
Medzi ďalšími možnými dôsledkami je zavedenie rotácie pracovníkov, ktorá by narušila monotónnosť práce alebo nákup ergonomických stoličiek a iných kancelárskych pomôcok.
 
Poruchy pohybového aparátu patria nielen v Belgicku k najčastejším zdravotným problémom vyplývajúcim z výkonu práce.
 
Môže ich spôsobovať fyzická námaha, ale aj dlhé sedenie v rovnakej polohe či vibrácie a zlé osvetlenie. Typickými príkladmi muskuloskeletálnych porúch sú syndróm karpálneho tunela a bolesti chrbta a krku.
 
Podľa európskej agentúry pre bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci takéto ochorenia postihujú v Európe milióny ľudí. V chronických prípadoch môžu viesť k invalidite a nutnosti odísť zo zamestnania.
 
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Ingrid Vrabcová
Zdroj: brusselstimes, Ilustračné foto: Zamestnávatelia by mali brať do úvahy ergonómiu/Canva
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies