Fibroadenómy sú najbežnejšími nezhubnými nádormi prsníka. Postihujú ženy najmä v reprodukčnom veku. Sú väčšinou neškodné a nevyžadujú obavy z rakoviny prsníka, informuje Zoltán Básti z Agel Mammacentra sv. Agáty v Banskej Bystrici.
"Fibroadenómy sa zvyčajne neprejavujú žiadnymi výraznými symptómami. Väčšina žien si ich všimne pri samovyšetrení prsníka ako pohyblivú, pevnú hrčku. Tieto nádory sú zvyčajne bezbolestné, no v niektorých prípadoch môžu spôsobovať miernu citlivosť alebo bolesť," vysvetľuje Básti. Podotkol, že včasným zistením a správnym manažmentom sa fibroadenómy dajú ľahko zvládnuť.
Tvoria sa v mliečnej žľaze prsníka. Sú hladkej konzistencie, pohyblivé pod kožou a majú rôznu veľkosť. Vyskytujú sa často v jednom prsníku, ale môžu sa objaviť aj v oboch. Najčastejšie sú u žien vo veku 15 až 35 rokov, ale môžu byť aj u starších.
V prípade zaznamenania takýchto zmien je podľa odborníka potrebné obrátiť sa na svojho gynekológa. Nasledovať by malo ultrazvukové či mamografické vyšetrenie.
Zoltán Básti: „V Mammacentre, ak pri sonografii alebo mamografii radiológ objaví nejaký nález, odoberieme vzorku tkaniva formou cytológie alebo biopsie, aby sme presne určili povahu nálezu. Po získaní výsledkov je pacientka odoslaná na chirurgickú ambulanciu, kde chirurg posúdi výsledky a odporučí ďalší postup liečby.“
Podľa odborníka väčšina fibroadenómov nevyžaduje žiadnu špeciálnu liečbu. Ak sú malé, nebolestivé a nespôsobujú žiadne problémy, lekári obvykle odporúčajú pravidelné sledovanie ich veľkosti.
"V niektorých prípadoch, ak fibroadenóm rastie, ak dôjde k zmenám štruktúry v USG obraze alebo spôsobuje bolestivé príznaky, môže byť potrebné ho chirurgicky odstrániť," dodal Básti.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies