Abrhan: Na zmenu názvu SIS nie je dôvod

NETKY.SK • 2 Marec 2015, 17:25 • 2 min
Abrhan: Na zmenu názvu SIS nie je dôvod

BRATISLAVA - Na zmenu názvu Slovenskej informačnej služby (SIS) na Úrad civilného spravodajstva, ako to predpokladá nový zákon o spravodajských službách, nie je dôvod, myslí si predseda osobitného kontrolného výboru na kontrolu činnosti SIS Pavol Abrhan (KDH).

slovakia

left justify in out

„Zmena názvu SIS nie je opodstatnená. Názvy služieb sa zvyknú meniť v prípadoch, keď sa zásadne mení orientácia a činnosť služby. Takáto situácia na Slovensku nenastala,“ povedal pre agentúru SITA Abrhan.

 

Poslanec kresťanských demokratov na jednej strane oceňuje, že nový zákon posilňuje kontrolné právomoci osobitných kontrolných výborov pre tajné služby. Zdôrazňuje však, že aj po zmene stále nepôjde o skutočne dôslednú kontrolu nad činnosťou spravodajských služieb. Po novom sa výbory budú môcť riaditeľov spravodajských služieb pýtať nielen na kontrolu legality, ale aj na kontrolu efektivity a kontrolu hospodárnosti spravodajských služieb. Kontrolný výbor bude môcť požadovať vysvetlenie pri dôvodnom podozrení z nezákonného obmedzovania základných práv a slobôd, ktoré mohli spôsobiť prostriedky spravodajských služieb. Riaditeľ Úradu civilného spravodajstva a minister obrany majú podľa návrhu povinnosť takéto vysvetlenie poskytnúť v primeranej lehote. Novinkou má byť aj to, že riaditeľ úradu a minister obrany predkladajú výborom na požiadanie aj správu o nakladaní s majetkom v správe tajnej služby. Správy majú obsahovať údaje o všetkom nehnuteľnom majetku štátu v užívaní spravodajskej služby a tiež o strelných zbraniach a dopravných prostriedkoch. 

 

Abrhan pripomína, že vždy pôjde len o informačnú rovinu. Ak sa dnes výbory môžu šéfov tajných služieb pýtať na problematické veci a tí im môžu a nemusia odpovedať, po novom budú musieť výbor informovať. Dôslednú kontrolu nad spravodajskými službami ale podľa Abrhana môže priniesť iba nezávislá kontrola, ktorú by garantoval osobitný kontrolný úrad pre spravodajské služby. Jeho pracovníci by podľa Abrhana museli prejsť previerkou Národného bezpečnostného úradu. Zamestnanci úradu by dohliadali výlučne na činnosť spravodajských služieb, na rozdiel od poslancov, ktorí sú členmi osobitných kontrolných výborov a popritom sú členmi aj iných parlamentných výborov a venujú sa aj iným oblastiam a poslaneckej činnosti. 


Zlúčenie dvoch spravodajských služieb do jedného úradu nie je súčasťou návrhu nového zákona o tajných službách. Ten však počíta so zmenou názvu Slovenskej informačnej službe, po novom by malo ísť o Úrad civilného spravodajstva. "V súčasnosti používaný názov už v plnej miere nepokrýva obsahové zameranie celého spravodajstva a nesleduje najnovšie európske trendy v tejto oblasti," píše sa v dôvodovej správe zákona. Návrh legislatívy predložilo ministerstvo vnútra do medzirezortného pripomienkového konania. 

 

Zmeny vo fungovaní a organizácii našich spravodajských služieb deklarovala vláda v programovom vyhlásení z mája 2012. O novom zákone sa potom začalo intenzívnejšie hovoriť po januárových teroristických útokoch vo Francúzsku. Zverejnený návrh zákona presný dátum účinnosti zatiaľ neuvádza. Ministerstvo vnútra koncom januára spomínalo termín júl 2015. 

 

Návrh zákona o Úrade civilného spravodajstva a Vojenskom spravodajstve (zákon o štátnom spravodajstve a o spravodajských službách) má nahradiť dva zákony - o SIS-ke a tiež o Vojenskom spravodajstve. Podľa autorov novej legislatívy sú tieto dva zákony už historicky prekonané a vychádzajú z pomerov, ktoré existovali v čase vzniku samostatnej Slovenskej republiky. "Navrhovaná právna úprava súčasne reaguje na zmenené bezpečnostné prostredie, v ktorom dochádza k vzniku reálnych hrozieb a narušeniu bezpečnosti štátu vyvolanému teroristickými útokmi a trestnou činnosťou páchanou organizovaným spôsobom," konštatujú tvorcovia nových predpisov.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies