Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
30. máj. 2023Ferdinand
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Zvýši sa DPH?
Zvýši sa DPH?
30.04.2021 10:22 Domov
Zvýšenie DPH by poškodilo dôchodcov a nezamestnaných, upozorňuje analytik
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
30.04.2021 10:22 Domov

Zvýšenie DPH by poškodilo dôchodcov a nezamestnaných, upozorňuje analytikBRATISLAVA - Podľa analytika zvýšením dane z pridanej hodnoty stúpne daňové zaťaženie dôchodcom, nezamestnaným, či ľuďom v hmotnej núdzi.


Predseda SaS Richard Sulík sa v stredu vyjadril, že minister financií Igor Matovič má plány napríklad zvýšiť DPH zo súčasných 20 na 25 percent, alebo násobne zvýšiť daň z nehnuteľností. Pre pracujúceho človeka je podľa analytika na konci dňa rozhodujúci čistý príjem, a nie rozloženie daňového mixu. Nižšie odvody nemusia zvyšovať ochotu pracovať, ak čistý príjem utrpí vyššou DPH, či daňou z nehnuteľností, tvrdí analytik INESS Ďurana.

 


Analaytik tvrdí, že konsolidácia verejných financií by sa mala uskutočniť predovšetkým na výdavkovej strane. „V období rokov 2016 až 2020 sme zaznamenali silný rast výdavkov, pribudli nové organizácie, dávky transfery, a to väčšinou bez adekvátnej analýzy potrebnosti," upozornil Ďurana. V tom istom období podľa neho vznikli analýzy Najvyššieho kontrolného úradu SR, či Útvaru hodnoty za peniaze, ktoré popisujú možné úspory implementované v minimálnej miere. „Zvyšovanie daňových sadzieb tak nie je potrebné, z pohľadu daňového poplatníka je dôležitejšie odstránenie zbytočných a neefektívnych výdavkov," zdôraznil Ďurana.

 

Mohlo by vás zaujímať: Premiér Heger predostrel hlavné body programového vyhlásenia vlády


Vláda má pritom podľa analytika v rukách aj zvyšovanie efektivity výberu daní. „To by sa však nemalo diať formou totálnej kontroly tokov v ekonomike, čo by znamenalo zavedenie efaktúry, ale naopak. Prebudovanie finančnej správy, ktorá minimálne podlieha korupcii a namiesto zvýhodňovania daňových podvodníkov trestá," dodal.

Daňová reforma by mala byť postavená na znížení daňovo-odvodového zaťaženia príjmov, tvrdí riaditeľ INEKO Peter Goliaš. Výpadky by sa podľa neho mali kompenzovať odstránením daňových výnimiek, lepším výberom daní a tiež zvyšovaním daní, ktoré sú menej škodlivé pre ekonomický rast, napríklad aj daní z nehnuteľností, spotreby či environmentálne dane. „Efektívne je najmä znížiť odvody pre ľudí s nízkym príjmom, aby pre nich vzniklo viac pracovných miest a mohli sa vymaniť z rizika chudoby. Pomohlo by sa tak aj menej rozvinutým regiónom," uviedol Peter Goliaš.

 

Prečítajte si tiež: Strana Hlas-SD navrhuje pre gastro sektor dočasné zníženie DPH na 5 percent

Daňová reforma by mala byť podľa Goliaša rozpočtovo neutrálna. „Prípadné rušenie daňových výnimiek, zvyšovanie daní z luxusu, nehnuteľností alebo environmentálnych daní by malo byť kompenzované znížením daní, ktoré najviac spomaľujú ekonomický rast, teda predovšetkým daní a odvodov z pracovných príjmov," upozornil. Ako pokračoval, pre ozdravenie verejných financií je dôležité prijať dôchodkovú reformu, predovšetkým naviazať dôchodkový vek na vek dožitia. „Ďalej je potrebné prijímať odporúčania z revízií výdavkov a upúšťať od bezplatného poskytovania niektorých služieb v zdravotníctve alebo doprave," dodal riaditeľ INEKO.reklama


Zdroj: SITA/ Netky Kristýna Peštová

Foto:  SITA/ PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok