Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
20. jan. 2021Dalibor
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ministerka zdravotníctva SR Zuzana Zvolenská
Ministerka zdravotníctva SR Zuzana Zvolenská
27.12.2013 16:10 Domov
Zvolenská oceňuje spomalenie tempa rastu dlhov
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
27.12.2013 16:10 Domov

Zvolenská oceňuje spomalenie tempa rastu dlhovBRATISLAVA - Za pozitíva toho roka označuje ministerka zdravotníctva aj opatrenia v liekovej politike či Rezidentský program. Analytikovi INEKO Dušanovi Zacharovi však chýbajú systémové zmeny.


Za jeden z úspechov rezortu zdravotníctva v tomto roku považuje jeho šéfka Zuzana Zvolenská spomalenie tempa rastu dlhov v štátnych nemocniciach, a to až o polovicu. Tvrdí, že sa tak stalo vďaka prísnemu nastaveniu kritérií a dôslednej kontrole. Nové dlhy už podľa nej nevytvára napríklad Fakultná nemocnica (FN) Žilina a nasledovať ju má v krátkom čase aj FN Trnava. Na dobrej ceste majú byť aj ďalšie zdravotnícke zariadenia. Podľa ministerky je to len začiatok, v racionalizačných opatreniach budú pokračovať tak, aby nemocnice dosiahli vyrovnané hospodárenie. Rezort odhadoval, že by sa tak mohlo stať do roku 2015.

Zvolenská za veľké pozitívum odchádzajúceho roka považuje aj Rezidentský program, ktorý má posilniť vedomosti a zručnosti medikov a absolventov lekárskych fakúlt, ktorí sa rozhodnú venovať všeobecnému lekárstvu. Zároveň sa tým má aj zatraktívniť toto povolanie. Na Slovensku je totiž o tento odbor nie je záujem. Priemerný vek tých, ktorí ordinujú, je viac ako 50 rokov, pričom výnimkou nie sú ani 80-roční lekári. Podľa odhadov bude do štyroch rokov potrebné vymeniť 700 obvodných lekárov. 

Ministerka pripomína aj tohtoročné zmeny v liekovej politike. "Práve vďaka novej legislatíve má Slovenská republika aj svoje prvenstvo, doteraz sme ako jediný členský štát Európskej únie zakázali vývoz lieku a náš cieľ je v tomto smere jednoznačný, zamedziť ohrozeniu poskytovania zdravotnej starostlivosti," uviedla Zvolenská. Za hranice Slovenska sa po rozhodnutí Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv nedostalo v roku 2013 celkovo 20 liekov a takmer 80 tisíc ich balení. Po prvýkrát bola udelená aj pokuta pre výrobcu za to, že liek pre pacientov nebol dostupný viac ako 60 dní. 

Šéfka rezortu zdravotníctva v rámci sumarizovania roku 2013 pripomenula aj zmeny v legislatíve pri výberových konaniach na poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby, vyššiu ochranu nefajčiarov, úpravu v cezhraničnej zdravotnej starostlivosti či legislatívu k DRG systému a eHealthu. 

Podľa analytika INEKO Dušana Zachara tento rok v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi nepriniesol výrazné, či už pozitívne alebo negatívne zmeny. Za najväčší nedostatok však považuje absenciu systémových zmien. "Napríklad, ak by aj bola pravda, čo deklaruje ministerstvo zdravotníctva, že viaceré štátne nemocnice vykazujú tento rok určité zlepšenia, najmä čo sa týka prevádzkových hospodárskych výsledkov, nevidím, že by vychádzali zo systémových opatrení, a preto ich bude v budúcnosti ťažšie udržať," skonštatoval Zachar. 

Faktom podľa analytika je, že celkový dlh štátnych nemocníc stále rastie. Medzi opatrenia, ktoré sa mali v tomto roku v rámci zdravotníctva vykonať, radí napríklad upustenie od projektu jednej zdravotnej poisťovne. Unitarizácii ministerstvo stopku nedalo, zato sa však celý proces zabrzdil a pokiaľ nebude plne finančne krytý, rezort nepodnikne žiadne ďalšie kroky. 

Zachar v tomto roku očakával aj intenzívnejšie pokračovanie v zavádzaní DRG systému a nie jeho odsúvanie na neskôr. Analytik INEKO tvrdí, že rovnako sa mala povedať všetkým zdravotníkom pravda, že zavádzanie minimálnych mzdových nárokov a plošné zvyšovanie platov bez ohľadu na finančné možnosti štátu a nemocníc, a to bez ohľadu na kvalitu odvedenej práce, je krátkozrakým riešením. Takéto opatrenie podľa neho v budúcnosti dobehne ako pacientov, tak aj zdravotníkov, a to tak, že Slovensko bude zaostávať za vyspelým svetom pri výsledkoch zdravotníctva i pri odmeňovaní jeho pracovníkov.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok