Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
7. aug. 2020Štefánia
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
29.08.2015 15:30 Zahraničie
Zvieratá v cirkuse zakázali ďalšie krajiny
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
29.08.2015 15:30 Zahraničie

Zvieratá v cirkuse zakázali ďalšie krajinyBRATISLAVA - Do zoznamu krajín, ktoré zakázali vystupovanie divožijúcich zvierat v cirkusoch, pribudli Holandsko a Mexiko, Slovensko však zostáva medzi štátmi, ktoré v legislatíve nemajú úpravu týkajúcu sa cirkusových zvierat.


Sloboda zvierat preto žiada zákaz používania všetkých druhov zvierat na verejné vystúpenia ako aj za zákaz cirkusov so zvieratami na území Slovenska. Túto požiadavku bude presadzovať aj do zákona na ochranu zvierat. Pochybnosti o etickosti využívania zvierat v cirkuse viedli mnohé krajiny EÚ a sveta k prijatiu legislatívy, ktorá používanie zvierat na verejné vystúpenia obmedzuje alebo zakazuje.


Sloboda zvierat upozorňuje, že podľa Zákona o veterinárnej starostlivosti mnohé cirkusové praktiky často napĺňajú skutkovú podstatu týrania zvierat, tento zákon však podľa organizácie zvieratá dostatočne nechráni a negarantuje im napĺňanie základných životných potrieb. Organizácia odovzdala koncom januára ministerstvu pôdohospodárstva petíciu za zákaz zvierat v cirkusoch, ktorú podpísalo vyše 54 000 ľudí. Odpoveďou ministerstva však zatiaľ nebol návrh zákona zakazujúceho cirkusy, iba prísľub sprísnenia kontrol zdravia a pohody zvierat vo všetkých cirkusoch na slovenskom území. Všetky cirkusy, ktoré na Slovensko zavítajú, majú povinnosť ohlásiť sa Regionálnej veterinárnej a potravinovej správe, niektoré cirkusy si však túto povinnosť nesplnia. Veterinárny inšpektor musí v cirkuse vykonať kontrolu očkovania, zdravotného stavu zvierat, spôsobu ustajnenia, kŕmenia, manipulácie a o kontrole vyhotoviť záznam.


Sloboda zvierat svojou kampaňou poukazuje na katastrofálne a stresujúce podmienky, v akých cirkusové zvieratá žijú. Väčšinu zvierat v cirkuse držia až 20 hodín denne v stiesnených klietkach bez možnosti výbehu. Mnohé z nich sú izolované a trávia hodiny až dni osamote, často na reťaziach. Výsledkom je stereotypné správanie sa, sebapoškodzovanie alebo agresivita. Slony sú napríklad mimo vystúpení pripútané za končatiny, ktoré majú doráňané a zapálené. Aj preprava cirkusových zvierat z mesta do mesta je silne stresujúca. Cvičitelia často nútia zvieratá k výkonom, ktoré nezodpovedajú ich prirodzeným schopnostiam, pričom používajú kruté metódy spôsobujúce bolesť. Panáčkovanie a tancovanie medveďov sa dosahuje prikladaním rozpálených doštičiek na ich chodidlá, píše Sloboda zvierat vo svojom stanovisku.


 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok