Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
22. máj. 2019Júlia
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
06.03.2019 20:29 Domov
Zvieratá na poliach v okolí Nitry sa otrávili zrejme jedom na hlodavce
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
06.03.2019 20:29 Domov

Zvieratá na poliach v okolí Nitry sa otrávili zrejme jedom na hlodavceNITRA - Pracovník Ochrany dravcov na Slovensku dnes našiel na poliach v okolí Cabaja - Čápora a Svätoplukova v okrese Nitra otrávené zajace, bažanty a srnčiu zver. Na mieste sa našla rozptýlená látka pripomínajúca jed s pravdepodobným cieľom otráviť hlodavce, informovala PR manažérka Ochrany dravcov na Slovensku Martina Brinzíková Badidová.


V širšom okolí sa našlo celkovo 17 otrávených zajacov, tri bažanty a štyri kusy srnčej zveri. Na zatiaľ neznámeho páchateľa bolo podané trestné oznámenie pre ohrozenie a poškodenie životného prostredia. Pri takomto dokázanom trestnom čine hrozí trestná sadzba až na jeden rok. Mnohé druhy našich dravcov sú prevažne vtáky. Pokiaľ sa uhynuté zvery nenašli, mohli ich odniesť a zožrať práve oni. Horšie už však je, že na úplne inom mieste aj následne uhynuli. 

 

 

"V takomto prípade pôsobí toxická látka o niečo neskôr ako pri silnejších jedoch," vysvetľuje Starnislav Kováč z Ochrany dravcov na Slovensku. Nič to však nemení na situácii, že jed sa v prírode mohol rozšíriť. 

 

 

"Podľa predpokladov išlo o látku používanú na deratizáciu v obývaných priestoroch, ktorá nie je určená na použitie vo voľnej krajine. Otrava bola dokonca aplikovaná veľkoplošne, zrejme prostredníctvom rozmetača a bolo tak zasiahnuté pomerne veľké územie," uviedla.
 

 

Z minulosti už ochranári poznajú viac podobných prípadov, keď išlo o nesprávnu aplikáciu chemického postreku proti hlodavcom. Týmto spôsobom bola vyhubená lokálna populácia dnes už kriticky ohrozeného druhu – sokola červenonohého pri obci Lehnice. Dospelé vtáky nosili mláďatám otrávené hraboše, ktoré uhynuli na povrchu pôdy, nie vo svojej nore. Otrávili sa celé rodiny.

 

 

"Je to od miestnych hospodárov obrovská nezodpovednosť a nevedomosť o fatálnych dôsledkoch zanedbania zákonných predpisov," hovorí Lucia Deutschová z Ochrany dravcov na Slovensku. reklama


Zdroj: SITA/netky LČ

Foto:  Pixabay, Instagram, PexelsNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok