Zuzulová tretia v slalome, glóbus Shiffrinovej

NETKY.SK • 18 Marec 2013, 10:22 • 2 min

LENZERHEIDE - Slovenská lyžiarka Veronika Velez-Zuzulová sa druhýkrát v kariére stala treťou najlepšou slalomárkou sezóny Svetového pohára. Vo tohtoročnom finále v sobotu vo švajčiarskom Lenzerheide obsadila 9. miesto a keďže jej jediná súperka Frida Hansdotterová zo Švédska v druhej jazde vypadla, pohodlne si ustrážila pôvodne 36-bodový náskok.

V súťaži však rezonoval iný mikrosúboj. Slalomový malý glóbus získala nedávna majsterka sveta Mikaela Shiffrinová, ktorá štvrtým víťazstvom kariéry SP korunovala neuveriteľnú sezónu, počas ktorej len v stredu dosiahla 18 rokov. Sezónnu trofej v hustých bránkach získala na úkor ešte úspešnejšej slovinskej šampiónky Tiny Mazeovej, ktorá v sobotu skončila tretia (+0,35 s). Druhé miesto vo finále so stratou dvoch desatín obsadila Rakúšanka Bernadette Schildová. Mladšia sestra Marlies Schildovej najlepšej slalomárky súčasnej éry, sa prvýkrát v súťaži SP dostala na pódium.

"V prvom kole som bola dosť vzadu, vlastne to bola obrovská strata. V druhje jazde som všetko vsadila na jednu kartu, no napriek tomu, že som zašla rýchlo, je neuveriteľné, že sa mi to podarilo. Celá sezóna je ako zo sna, ďakujem všetkým ktorí mi k týmto úspechom pomohli," vyznala sa do kamier ORF mladučká Američanka.

Mazeová mala už pred pretekmi istý veľký glóbus celkovej víťazky SP i sezónne tituly za obrovský slalom a super-G. V prípade zisku malej "gule" za slalom by sa bola unikátne zapísala do histórie. Napriek tomu, že sa jej to nepodarilo, jej úžasnú zimu podčiarkuje aj fakt, že o možnosť bojovať o kompletnú zbierku v jednej zime prišla v stredu iba rozdielom jediného bod zásahom prírodných síl. Vo finále pre zlé počasie zrušili súťaž zjazdu, v ktorej na titul potrebovala naozaj minimum - prísť do cieľa do 15. miesta, teda prakticky v prvých troch pätinách štartového poľa. Napokon skončila v dvoch disciplínach prvá, v dvoch druhá a veľký glóbus získala v novom svetovom rekorde, ktorý po sobote a pred nedeľňajším vyvrcholením v obrovskom slalome nabral hodnotu 2314 bodov... Predchádzajúca méta Američanky Lindsey Vonnovej bola 1980 (minulá sezóna), u mužov dosiahol Rakúšan Hermann Maier 2000 bodov v rovnako vyčíslenom roku.

V 1. kole finálového slalomu na veľmi ťažkej a vyčerpávajúcej trati bola Veronika Velez-Zuzulová šiesta, keď za vedúcou Mazeovou zaostala 1,27 s. V druhej jazde, napriek tomu že už nemohla stratiť celkovú tretiu pozíciu, nedokázala ísť tak razantne ako jej súperky a vo výsledkovej listine klesla. Výrazný rozdiel bolo cítiť najmä po jazde Shiffrinovej, ktorá sa dostala na čelo a Zuzulovú odsunula odstupom 2,36 s, hoci po 1. kole ich delila iba desatina. V prvej časti súťaže bola osobitnou kapitolou Mazeová, ktorá na svoju rivalku Shiffrinovú "urobila" 1,17 s, ale nič ešte nemala isté. Američanka v 2. kole zaútočila zo 4. miesta na 7-bodové manko v disciplíne, ktorá je extrémne nevyspytateľná. Lyžiarska kométa to zvládla ako stará rutinérka.

Slovenská slalomárka ukončila sezóny so ziskom rovných 500 bodov. Vo svojej obľúbenej disciplíne získala ešte o bod viac v roku 2008, ale k vtedajšiemu sezónnemu tretiemu miestu nepridala žiadny pretekový triumf. Teraz sa jej podarilo prvýkrát v kariére vyhrať slalom (v decembri v Semmeringu) a potom v januári aj paralelný slalom v Mníchove.

Výsledky finálového slalomu SP:
1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1:55,60 min. (58,84-56,76), 2. Bernadette Schildová (Rak.) +0,20 (58,33-57,47), 3. Tina Mazeová (Slovin.) +0,35 (57,67-58,28), 4. Kathrin Zettelová (Rak.) +1,44, 5. Wendy Holdenerová (Švaj.) +1,77, 6. Laurie Mougelová (Fr.) +1,79, 7. Maria Höflová-Rieschová (Nem.) +1,95, 8. Carmen Thalmannová (Rak.) +2,35, 9. Veronika VELEZ-ZUZULOVÁ (SR) +2,36 (58,94-59,02), 10. Erin Mielzynská (Kan.) +3,12.