Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
29. nov. 2020Vratko
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračný záber na hlavné mesto Československa - Prahu.
Ilustračný záber na hlavné mesto Československa - Prahu.
28.10.2020 16:41 Domov
Zuzana Čaputová pre tento fakt vyjadrila obdiv k jubilujúcej ČSR
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
28.10.2020 16:41 Domov

Zuzana Čaputová pre tento fakt vyjadrila obdiv k jubilujúcej ČSRSlovenská prezidentka Zuzana Čaputová sa dnes vyjadrila aj pri príležitosti k 102. výročiu od vzniku prvej Československej republiky.


Podľa hlavy štátu ide o unikátny zväzok dvoch štátov. Myslí si, že je absolútne jedinečné, keď sa dva jazykovo i kultúrne blízke národy v roku 1918 spojili a vytvorili Československú republiku. Prezidentka při príležitosti výročia aj telefonovala českému prezidentovi Milošovi Zemanovi.

 


„Ústavná listina Československej republiky sa svojou demokratickou povahou zaradila medzi najvyspelejšie ústavy sveta. Prvýkrát v dejinách ustanovila ústavný súd ako výlučnú súdnu inštitúciu na kontrolu ústavnosti a parlamentné voľby v roku 1920 patrili medzi prvé na svete, v ktorých svoj volebný hlas mohli využiť aj ženy,“ napísala prezidentka.

 

Na sociálnej sieti sa tiež vyjadrila, že ČSR si váži aj pre zavedenie demokratických princípov do životov v našich blízkych krajinách. "Ústavná listina Československej republiky sa svojou demokratickou povahou zaradila medzi najvyspelejšie ústavy sveta. Prvýkrát v dejinách ustanovila ústavný súd ako výlučnú súdnu inštitúciu na kontrolu ústavnosti a parlamentné voľby v roku 1920 patrili medzi prvé na svete, v ktorých svoj volebný hlas mohli využiť aj ženy," napísala s obdivom.

 

 

Československá republika vznikla po rozpade Rakúsko-Uhorska. S vytýčením hraním pomohli západné mocnosti. Maďari si nárokovali na južné časti Slovenska, snažili sa, aby súčasťou nového Československa nebolo ani dôležité mesto Košice, ktoré boli považované za maďarské. K získaniu novej identity im například pomohli úradníci, ktorí sem prišli z českých krajín. Spojenie Čechov a Slovákov do jedného štátneho celku malo dopomôcť aj získaniu väčšej vyjednávacej sily voči etnickým Maďarom a sudetským Nemcom. V Českej republike je z dôvodu vzniku ČSR štátny sviatok.

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/Netky Michal Albert

Foto:  Unsplash / YouTube / CacebookNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok