Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Koronavírus
28. feb. 2021Zlatica
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Koronavírus. Otvorte časovú os udalostí.
Zuzana Čaputová, prezidentka SR
Zuzana Čaputová, prezidentka SR
19.01.2021 10:57 Domov
Zuzana Čaputová podpísala pokutovanie zdravotníckych zariadení, ak dôjde k porušeniu pravidieľ očkovania
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
19.01.2021 10:57 Domov

Zuzana Čaputová podpísala pokutovanie zdravotníckych zariadení, ak dôjde k porušeniu pravidieľ očkovaniaSlovenská republika bude pokutovať zdravotnícke zariadenia, ak porušia pravidlá očkovania proti koronavírusu. Zuzana Čaputová podpísala zákon, ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v súvislosti s druhou vlnou pandémie ochorenia COVID-19.


Slovenská republika bude pokutovať zdravotnícke zariadenia, ak porušia pravidlá očkovania proti koronavírusu. Zuzana Čaputová podpísala zákon, ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v súvislosti s druhou vlnou pandémie ochorenia COVID-19. Minulý týždeň ho schválil parlament v skrátenom legislatívnom konaní. Sankcie pre nemocnice umožňuje novela zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorá je jeho súčasťou. Legislatívna zmena má predchádzať spoločensky nežiaducemu správaniu.   

Hlavne uprednostňovaniu osôb v rozpore s prioritizáciou vakcinácie, ktorá je uvedená v Národnej stratégii očkovania proti ochoreniu COVID-19.

 Marek Krajčí minulý týždeň uviedol, že nemocnici pri nedodržaní postupu stratégie hrozí pokuta do výšky 10-tisíc eur. Môže ju dostať právnická osoba, ktorá je za čin  zodpovedná. Nové usmernenia budú exaktné a kontrola bude jednoduchšia. "Vždy to však závisí od daného očkovacieho centra. Pokiaľ tam nebudú čestní ľudia, tak kontrolovať, či sa niekto nepredbehne, je veľmi náročné," doplnil. Ak bude nemocnica sankciovaná, minister sa podľa jeho slov bude pýtať, akým spôsobom sa pokuta preniesla aj do osobnej zodpovednosti osoby, ktorá sa chyby dopustila.

 Novela zákona o zdravotnej starostlivosti umožňuje očkovať aj mimo zdravotníckych zariadení ambulantnej zdravotnej starostlivosti. Má to urýchliť očkovanie proti ochoreniu COVID-19. Rozširuje sa i možnosť výkonu diagnostického testu aj žiakom tretieho alebo štvrtého ročníka študijného odboru zdravotnícky asistent, ak dovŕšili 18 rokov. Zdravotnícki pracovníci budú môcť vykonávať zdravotnícke povolanie aj v režime výkonu dobrovoľníckej činnosti a študenti a žiaci budú môcť vykonávať diagnostický test samostatne bez dohľadu iného zdravotníckeho pracovníka. Kritériá určovania poradia osôb pri očkovaní ustanoví všeobecne záväzný právny predpis, ktorý vydá ministerstvo zdravotníctva.

Nová legislatívna úprava umožňuje v prípade kritickej preťaženosti nemocníc, hospitalizáciu pacientov s ochorením COVID-19  aj v okolitých členských štátoch EÚ.

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/ Netky Kristýna Peštová

Foto:  Fb Zuzana Čaputová/ Fb Marek KrajčíNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok