Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Zuzana Čaputová
Zuzana Čaputová
16.04.2019 22:26 Domov
Zuzana Čaputová: Funkčný ústavný súd je nevyhnutným krokom k spravodlivosti
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
16.04.2019 22:26 Domov

Zuzana Čaputová: Funkčný ústavný súd je nevyhnutným krokom k spravodlivostiBRATISLAVA - Funkčný ústavný súd je podľa budúcej prezidentky SR Zuzany Čaputovej nevyhnutným krokom k spravodlivosti. Stotožňuje sa s krokom prezidenta SR Andreja Kisku menovať z ponúknutých kandidátov troch sudcov tak, aby bola obnovená schopnosť ústavného súdu rozhodovať v pléne.


"V prvom rade považujem za chybu, že parlament si doteraz nesplnil svoju ústavnú povinnosť zvoliť 18 kandidátov na post ústavných sudcov," uviedla Čaputová na sociálnej sieti.

 

Z pozície prezidenta sú preto podľa nej v kolízii dva princípy. Čaputová si myslí, že prezident má od parlamentu vyžadovať splnenie ústavnej povinnosti a dovolenie plného počtu kandidátov, na druhej strane prezident má podľa nej ústavnú povinnosť zabezpečiť riadny chod ústavných orgánov.

 

"V tejto dileme sa stotožňujem s krokom súčasného prezidenta splniť si svoju ústavnú povinnosť zabezpečiť riadny chod ústavných orgánov a menovať z ponúknutých kandidátov troch sudcov tak, aby bola obnovená schopnosť ústavného súdu rozhodovať v pléne," uviedla.

 

Čaputová zároveň považuje za korektný krok prezidenta o zvyšných piatich kandidátoch nerozhodnúť a požadovať od parlamentu, aby dovolil chýbajúci počet kandidátov na ústavných sudcov a splnil si tak svoju ústavnú povinnosť.

 

Kiska v utorok oznámil, že vymenuje troch nových ústavných sudcov z ôsmich kandidátov, ktorých zvolili poslanci parlamentu.

 

Novými ústavnými sudcami budú Ivan Fiačan, Ľuboš Szigeti a Peter Molnár. Na Ústavnom súde SR bude po ich vymenovaní pôsobiť sedem sudcov a umožní sa tým zasadanie jeho pléna. Prezident zároveň vymenuje aj predsedu a podpredsedu ústavného súdu. Čaputová tak zloží sľub do rúk riadne vymenovaného predsedu Ústavného súdu SR.

 

Poslanci parlamentu zvolili v aprílovej voľbe ôsmich kandidátov na ústavných sudcov, prezident z nich mal vybrať štyroch. Aj po tom, čo prezident vymenuje troch sudcov, nebude na ústavnom súde plný počet sudcov (13). Momentálne sú na Ústavnom súde SR štyria sudcovia, deviatim sa skončilo funkčné obdobie v polovici februára.

 

Parlament mal zvoliť 18 kandidátov a ponúknuť ich prezidentovi. Na takom vysokom počte sa však nedokázali poslanci zhodnúť. Poslanci tak musia voliť znovu. Ďalšia voľba kandidátov na ústavných sudcov sa má uskutočniť na májovej schôdzi parlamentu, ktorá sa začne 9. mája. Poslanci budú vyberať z 25 kandidátov.

 

Základné postavenie Ústavného súdu

 

Ústavný súd a jeho sudcov upravuje Ústava Slovenskej republiky v čl. 124 až 140. Okrem toho, že rozhoduje o súlade právnych predpisov nižšej právnej sily (spravidla zákonov) s právnymi predpismi vyššej právnej sily (spravidla Ústava), Ústavný súd rozhoduje i o individuálnych ústavných sťažnostiach podaných fyzickými a právnickými osobami proti rozhodnutiam orgánov verejnej moci (v drvivej väčšine súdov), ak nimi boli porušené ich práva. 

 

Ústavný súd rozhoduje ďalej kompetenčné konflikty medzi ústrednými orgánmi štátnej správy, ak zákon neustanovuje, že tieto spory rozhoduje iný štátny orgán.

 

Ústavný súd podáva výklad ústavy alebo ústavných zákonov, ak je vec sporná. Iba Ústavný súd je kompetentný súdiť úradujúceho prezidenta Slovenskej republiky za vlastizradu alebo úmyselné porušenie Ústavy, a to len na základe obžaloby Národnej rady Slovenskej republiky schválenej trojpätinovou väčšinou hlasov všetkých poslancov.

 

Podrobnosti o organizácii Ústavného súdu Slovenskej republiky špecifikuje osobitný právny predpis (zákon č. 314/2018 Z. z. o Ústavnom súde Slovenskej republiky).reklama


Zdroj: TASR/netky BL

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok