Testovaných na slovensku
185596
Infikovaných na slovensku
1526
Infikovaných svetovo
6852838
Úmrtí svetovo
398286
Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Koronavírus
6. jún. 2020Norbert
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Koronavírus. Otvorte časovú os udalostí.
Ústnou dutinou prejde denne milión baktérii. Chráňme sa pred nimi najmä v období pandémii.
Ústnou dutinou prejde denne milión baktérii. Chráňme sa pred nimi najmä v období pandémii.
12.04.2020 12:39 Relax
Zubná hygiena je veľmi dôležitá aj pri infekčných ochoreniach
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
12.04.2020 12:39 Relax

Zubná hygiena je veľmi dôležitá aj pri infekčných ochoreniachBRATISLAVA - Aj v mimoriadnej situácii spôsobenej novým koronavírusom je dôležitá dôkladná ústna hygiena. Upozorňujú na to odborníci zo Slovenskej komory zubných lekárov (SKZL).


Dýchanie 

Medzi ústnou dutinou a pľúcami totiž prirodzene dochádza k cirkulácii baktérií. Do pľúc sa vdychovaním dostávajú baktérie zo zubného povlaku a z ústnej dutiny. Pri výdychu sa baktérie z pľúc zase dostávajú do ústnej dutiny a usádzajú sa na povrchu zubov a okolitých ďasnách.

 

 

Umývanie aj počas angíny 

"Pri infekčných ochoreniach vyvolaných baktériami, ako sú nádcha, angína, zápal priedušiek a pľúc, ale najmä pri vírusových ochoreniach, ako je chrípka, ale aj COVID-19, sa výrazne zvyšuje počet infekčných častíc v ústach. Ústna hygiena je u pacientov s týmito ochoreniami najmä vo fáze horúčok znížená alebo úplne chýba," hovorí hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre zubné lekárstvo Neda Markovská. Povlak na zuboch je podľa nej plný cirkulujúcich infekčných častíc z pľúc, pričom ich počet znásobuje kašeľ. 

 

 

Zubná kefka

Vlákna zubnej kefky sú síce zhotovené zo syntetických vláken, napriek tomu sa na nich usádzajú baktérie pochádzajúce z ústnej dutiny, ale aj z ovzdušia. Zubnú kefku preto treba po použití dôkladne opláchnuť teplou vodou a uložiť do zvislej polohy hlavičkou s vláknami nahor, aby voľne vyschla. Na zubnú kefku nie je vhodné dávať kryt, ktorý slúži len pri transporte zubnej kefky, napríklad pri cestovaní. Ak je v rodine niekto postihnutý infekčným ochorením , treba jeho zubnú kefku oddeliť od ostatných, ktoré sú umiestnené v spoločnom pohári.

 

 

Najčastejšie chyby

Pacientovi počas liečby infekčného ochorenia zubári odporúčajú po očistení chrupu zubnú kefku opláchnuť ústnou vodou. "Zubnú kefku nikdy nedávajte očistiť do umývačky riadu alebo do mikrovlnnej rúry," upozorňujú. Pacient po vyliečení každého infekčného ochorenia vrátane ochorenia COVID-19, aj ľudia, ktorí s ním žijú v jednej domácnosti, si nevyhnutne musia vymeniť všetky pomôcky ústnej hygieny za nové.

 

 

Spojitosť s WC

Zo štúdií, ktoré mikrobiologicky vyšetrili zubné kefky, vyplýva, že v prípade, že je v kúpeľni toaletná misa a WC sa spláchne pred zatvorením vrchného poklopu, niektoré baktérie a vírusy z ľudských výlučkov sa šíria vzduchom a usádzajú sa aj na zubných kefkách.

 

 

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/Netky Lukáš Čief

Foto:  Pixabay, Pexels, UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok