Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
30. máj. 2023Ferdinand
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
25.03.2018 10:58 Domov
ŽSR plánujú obnovu vozového parku, chcú obstarať 507 nových áut
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
25.03.2018 10:58 Domov

ŽSR plánujú obnovu vozového parku, chcú obstarať 507 nových áutBRATISLAVA - Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) plánujú obnovu svojho vozového parku. Chcú obstarať 507 nových vozidiel, z čoho má byť 244 úžitkových a 263 osobných.


"Máme pripravené verejné obstarávanie, ktoré by sme v najbližších dňoch zverejnili," avizoval generálny riaditeľ ŽSR Martin Erdössy. Spoločnosť si na základe analýzy vybrala ako najvhodnejší spôsob obstarania týchto áut operatívny lízing na dobu štyroch rokov. Hodnotu mesačných splátok na toto obdobie ŽSR odhaduje vo výške 14,2 milióna eur.

 

Obnovená bude časť vozového parku, keďže železnice majú celkovo 998 áut. Určitú časť z nich pritom potrebujú okamžite vyradiť. "Ročne sme na údržbu dávali 6,9 milióna eur, čo je podľa mňa neprimeraná čiastka," konštatoval Erdössy. Posledných desať rokov sa podľa spoločnosti obnova vozového parku neriešila.

 

ŽSR spravujú železničnú infraštruktúru na Slovensku. Starajú sa teda o 6871 kilometrov (km) koľají a 8404 výhybiek, tiež o 5375 budov a 4969 km trakčného vedenia a zároveň aj o 2094 priecestných zabezpečovacích zariadení, 2292 mostov a 76 tunelov.

 

Spomedzi 610 úžitkových vozidiel, ktoré firma vlastní, je najstaršie vozidlo z roku 1956. Nákladné a úžitkové vozidlá využíva spoločnosť na prepravu nákladu. Je to hlavne kamenivo, časti železničného zvršku a spodku, stavebný materiál. Špeciálne vozidlá používa firma napríklad na ľahšie a ťažké zemné práce, dodávku pohonných látok, na čistenie kanalizácií alebo na montážne práce vo výškach s plošinou, zdvíhanie ťažkých bremien a kosenie porastu.

 

Medzi osobnými autami je najstaršie z roku 1987. "ŽSR majú taký nedostatok osobných áut, že zamestnanci často využívajú na služobné účely súkromné vozidlá na vlastné náklady," argumentovala spoločnosť. V nasledujúcich etapách pripravuje ŽSR obnovu aj ďalších vozidiel. Napríklad ešte v tomto roku chystá obstarávanie diagnostických vozidiel. Malo by ísť o dva kusy týchto vozidiel za predpokladanú hodnotu 30 miliónov eur. Obstarávať by sa tiež mali aj dvojcestné autá a špeciálne pojazdné dielne, či koľajové mechanizmy.reklama


Zdroj: TASR

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok