Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Koronavírus
31. jan. 2023Emil
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Koronavírus. Otvorte časovú os udalostí.
Tzv.  skúška dospelosti  bola pre tento rok zrušená. 6iaci však môžu požiadať o alternatívne preskúšanie. Maturitné vysvedčenie sa bude totiž robiť spriemerovaním známok polročných aj koncoročných vysvedčení z posledných dvoch rokov štúdia.
Tzv. skúška dospelosti bola pre tento rok zrušená. 6iaci však môžu požiadať o alternatívne preskúšanie. Maturitné vysvedčenie sa bude totiž robiť spriemerovaním známok polročných aj koncoročných vysvedčení z posledných dvoch rokov štúdia.
02.05.2020 10:45 Domov
Zrušenie ústnej maturitnej skúšky bolo v dobe koronavírusu tým správnym riešením
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
02.05.2020 10:45 Domov

Zrušenie ústnej maturitnej skúšky bolo v dobe koronavírusu tým správnym riešenímBRATISLAVA - Zrušenie ústnej maturitnej skúšky v aktuálnej situácii v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu bolo optimálnym riešením. Zhodi sa na tom analytička iniciatívy To dá rozum Renáta Hall a Vladimír Crmoman zo Slovenskej komory učiteľov (SKU).


Iný systém 

Ústne maturity sa pre situáciu s novým koronavírusom v aktuálnom školskom roku neuskutočnia v klasickej podobe. Hodnotenie na maturitnom vysvedčení vznikne spriemerovaním koncoročných známok zo všetkých ročníkov a polročných známok z posledných dvoch ročníkov z predmetu alebo skupiny predmetov.

 

 

Možnosť je aj preskúšanie pred komisiou

Crmoman zdôraznil, že ak študent nebude s týmto výsledkom spokojný, môže požiadať o preskúšanie. "Je to dobrý kompromis, je to také optimálne riešenie," poznamenal. Riaditeľka Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM) Romana Kanovská taktiež uviedla, že je férové, že žiaci môžu požiadať o preskúšanie pred skúšobnou komisiou, ak nesúhlasia s priemerom známok. Rozhodnutie ministra školstva vníma zároveň ako adekvátnu reakciu na súčasnú epidemiologickú situáciu.

 

 

Zmena systému maturity? 

"Nevedeli sme, ako sa bude vyvíjať situácia okolo pandémie a ako nebezpečné bude ich realizovať pre žiakov a ich rodiny, ako aj pre starších učiteľov. Zároveň prínos maturít v súčasnej podobe je otázny," uviedla Hall. Žiaci totiž často podľa nej len opakujú to, z čoho už boli v minulosti skúšaní a navyše sa môže stať, že budú indisponovaní, "nesadne" im otázka a je potom otázne, či hodnotenie takéhoto jednorazového výstupu má ovplyvňovať ich celý nasledujúci život.

 

 

Návrh zmeny

"Do budúcnosti však náhradu maturít bude treba dobre premyslieť tak, aby to nebolo o memorovaní, ale o preukázaní, čo sa reálne žiaci za roky štúdia naučili a ako s tým vedia aktívne pracovať," uviedla Hall. Ako doplnila, na toto však ale bude treba viac času a odborných diskusií.

 

 

Koniec šk. roku 2019/2020

Školský rok sa pre posledné ročníky všetkých typov stredných škôl skončí 7. mája, dokedy musí byť vystavené aj vysvedčenie. Spolu s maturitným vysvedčením ho škola vydá najneskôr 30. júna.

 

 

 

 reklama


reklama


Zdroj: TASR/Netky Lukáš Čief

Foto:  TASR, FacebookNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
ad
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok