Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
26. jún. 2022Adriána
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Profesor Ivan Koza.
Profesor Ivan Koza.
27.08.2021 16:00 Domov
Zomrel známy klinický onkológ a pedagóg, profesor Ivan Koza
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
27.08.2021 16:00 Domov

Zomrel známy klinický onkológ a pedagóg, profesor Ivan KozaBRATISLAVA - Bývalý riaditeľ NOÚ profesor Ivan Koza už nie je medzi nami. Onkológii sa venoval vyše 50 rokov.


Vo veku 81 rokov zomrel významný klinický onkológ, učiteľ a bývalý riaditeľ Národného onkologického ústavu (NOÚ) v Bratislave prof. MUDr. Ivan Koza, DrSc.

 

Skúsený odborník

Onkológii sa venoval viac ako 50 rokov,  za ten čas získal viacero významných ocenení. TASR o tom informoval referát internej a externej komunikácie NOÚ.

 

Ivan Koza pripravil onkologický program pre Slovensko, je spoluautorom onkologického programu WHO. Bol autorom a spoluautorom viac ako 200 odborných publikácií. Venoval sa predovšetkým liečbe akútnych leukémií a malígnych lymfómov, sústredil sa na ochorenia prsníkov.

 

Začínal na onkológii vo fakultnej nemocnici v Martine, kde pôsobil na onkologickej aj internej klinike. Od roku 1966 pracoval v Národnom onkologickom ústave, kde viedol internú kliniku.

 

Hosťoval na univerzite v Michigane

Neskôr pôsobil aj v Onkologickom ústave v Buffale v USA, kde zaviedol alogénne transplantácie kostnej drene. Ako profesor hosťoval na Michiganskej univerzite v USA.

 

V rokoch 2001 až 2004 bol riaditeľom Národného onkologického ústavu v Bratislave. Bol tiež predsedom a členom Slovenskej onkologickej spoločnosti či dlhoročným hlavným odborníkom Ministerstva zdravotníctva SR.

 

Prednášal na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského a tiež na Slovenskej zdravotníckej univerzite. Bol tiež konzultantom Svetovej zdravotníckej organizácie pri onkologických programoch v Srí Lanke, Indii, Sudáne a vo Švajčiarsku.

 

Erika Zimanová, zakladateľka viacerých onkologických pacientskych združen,í na neho spomína nielen ako na odborníka, ale aj ako na veľmi súcitného a empatického lekára, ktorý pomáhal svojim pacientom svojou odbornosťou, no najmä ľudským prístupom. Bol pri založení OZ pacientov, ktorých cieľom bolo hlavne podporiť ich, vliať im nádej a vytrvalosť pri liečbe ich ochorenia.

 

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/Netky MP

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok