Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
25. mar. 2023Marián
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
16.08.2022 06:00 Zaujímavosti
Zomrel vynálezca prelomového mikroskopu
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
16.08.2022 06:00 Zaujímavosti

Zomrel vynálezca prelomového mikroskopu



PRAHA – Vo veku 99 rokov zomrel v sobotu 13. augusta český vedec Mojmír Petráň, ktorý v 60. rokoch 20. storočia zostrojil prelomový mikroskop a prispel tak k rozvoju molekulárnej bunkovej biológie.


Informuje o tom spravodajkyňa TASR v Prahe na základe oznamu Učenej spoločnosti Českej republiky, ktorej bol Petráň členom. So svojím spolupracovníko Milanom Hadravským zostrojili konfokálny mikroskop s dvojitým riadkovaním, ktorý si v roku 1967 dali patentovať v Spojených štátoch. Svoj vynález publikovali v roku 1968 ešte pred okupáciou Československa.

 

 

Podľa členov Učenej spoločnosti ČR sa Petráň zapísal do dejín vývoja mikroskopickej techniky. Vynález českých vedcov umožnil získať ostré a kontrastné snímky s vysokým rozlíšením aj z preparátov, na ktoré bežný mikroskop nestačí. Rozvoj prelomového mikroskopu však zastavil režim.

 

„Nášmu mikroskopu veľmi uškodilo, že mi – podobne ako mnohým iným – naši milí držitelia moci asi na 14 rokov zakázali publikačnú činnosť. Vo svete to vzbudilo dojem, že mlčíme, pretože sme v slepej uličke,“ spomínal Petráň v roku 2004 pre časopis Vesmír.

 

 

Mojmír Petráň sa narodil 28. marca 1923 v Prahe na Žižkove. Počas školy sa začal venovať takzvanému rádioamatérstvu. Načierno staval prijímače na zachytenie zahraničného vysielania. Počas druhej svetovej vojny sa zapojil do bojov v Pražskom povstaní. Po vojne vyštudoval medicínu. V roku 1964 sa dostal do Spojených štátov na univerzitu v Connecticute. V tom istom roku vymyslel patent na zdokonalenie mikroskopu skúmajúceho deje v živom tele. Na konci života sa venoval prekladom poézie a odborných publikácií z latinského jazyka. Za svoju vedeckú činnosť získal viaceré ocenenia.

 

 

Možno vás zaujme: Samosprávy organizujú protest! Podľa nich prišli kvôli opatreniam o stovky miliónov eur



reklama


Zdroj: TASR/ Netky Johny Domanský

Foto:  Twitter



Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok