Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
17. sep. 2021Olympia
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Július Binder
Július Binder
27.07.2021 10:29 Osobnosti
Zomrel projektant Gabčíkova Július Binder
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
27.07.2021 10:29 Osobnosti

Zomrel projektant Gabčíkova Július BinderProjektant Gabčíkova a bývalý poslanec zo strany HZDS Július Binder zomrel vo veku 89 rokov.


Ako prvá o tom informovala televízia Joj 26. júla. Július Binder bol pri návrhu a realizácii Sústavy vodných diel Gabčíkovo-Nagymaros. Inicioval a bezprostredne riadil uvedenie Vodného diela Gabčíkovo (VDG) do prevádzky.

 

Júlisu Binder sa narodil 12. septembra 1931 v Bernolákove neďaleko Bratislavy. Vyštudoval odbor hydrotechnické stavby na Fakulte inžinierskeho staviteľstva Slovenskej vysokej škole technickej (SVŠT, súčasná Slovenská technická univerzita, STU) v Bratislave.

 

Prečítajte si: AKTUALIZÁCIA: Očitý svedok o úmrtí Milana Lasicu! Na udalosť reagovali aj známe tváre

 

V roku 1994 mu STU udelila titul doctor honoris causa. V roku 1997 habilitoval na Stavebnej fakulte Žilinskej univerzity a menovali ho za docenta. Od roku 1986 bol členom spoločnej operatívnej skupiny a od roku 1990 sa spolupodieľal na projektovaní náhradného variantu C vodného diela Gabčíkovo. 

 

Mal rozhodujúci podiel na vyriešení ochrany podzemných vôd na Žitnom ostrove pred ropnými derivátmi. Bol hlavným inžinierom projektu čistiarne odpadových vôd v bratislavskom Slovnafte, podieľal sa na riešení projektu čistiarne odpadových vôd Nováckych chemických závodov či na sanácii skládky nebezpečných odpadov v Chemku Strážskom.

 

Možno vás zaujme: Ďalšia smutná správa! Zomrel spoluzakladateľ SĽUK-u Juraj Kubánka

 

Vo volebnom období 1998 – 2002 bol zvolený za poslanca Národnej rady SR za Hnutie za demokratické Slovensko (HZDS).

 

Prečítajte si: Hudobník František Nedvěd prehral boj o život

 

V roku 1995 mu udelili štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra I. triedy. Nadácia Matice slovenskej mu udelila v januári 1998 prestížnu cenu Štefana Moyzesa za prínos k slovenskému národnému životu. V roku 2004 ho pápež Ján Pavol II. menoval Rytierom rádu sv. Gregora Veľkého, najvyšším cirkevným vyznamenaním pre laika.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Tv Joj/ Wikipedia/ Netky KP

Foto:  reprofoto YoutubeNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok