Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
8. aug. 2022Oskár
BratislavaBratislava 16°
Biblia
TV program
Moje Netky
Prezidentka SR Zuzana Čaputová.
Prezidentka SR Zuzana Čaputová.
30.11.2021 10:33 Domov
ZMOS sa v liste obrátil na prezidentku aj generálneho prokurátora pre spornú novelu zákona
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
30.11.2021 10:33 Domov

ZMOS sa v liste obrátil na prezidentku aj generálneho prokurátora pre spornú novelu zákonaBRATISLAVA - Mestá a obce v otvorenom liste upozornili na nebezpečnú novelu zákona, ktorá potiera nezávislosť samospráv a nabúrava princípy decentralizácie moci v krajine.


Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) koncom minulého týždňa odmietlo poslaneckú novelu zákona o štátnej správe v školstve a školskej samospráve, ktorá zo samospráv vytvára bezmocného sponzora. Informoval o tom ústredný riaditeľ Kancelárie ZMOS Michal Kaliňák

 

V utorok sa združenie, ktorého členom je takmer 96 percent samospráv, obrátilo na prezidentku SR Zuzanu Čaputovú a  generálneho prokurátora Maroša Žilinku.

 

Zákon narúša princípy decentralizácie

V liste hlave štátu ZMOS zdôvodňuje požiadavku na vrátenie novely do parlamentu využitím práva veta a zároveň iniciovanie preskúmania súladu uvedeného predpisu s ústavou, a to podaním na Ústavný súd SR.

 

Podľa ZMOS-u je novela v rozpore so základným zákonom štátu, ako aj so záväzkami vyplývajúcimi Slovenskej republike z Európskej charty miestnej samosprávy. Zároveň návrh zákona narúša finančnú nezávislosť samospráv a dochádza ňou k nabúraniu princípov fiškálnej decentralizácie.

 

 

ZMOS opakovane upozorňovalo na to, že takáto právna úprava zasiahne mestá a obce vo veľkom rozsahu a že takéto financovanie je porušením ústavného práva samospráv na finančnú nezávislosť.

 

"Otvorene sme poslancom parlamentu ponúkli spoluprácu a priestor na rokovanie. Tento priestor sme nedostali a rovnako boli ignorované naše pripomienky. Paradoxne, novela bola parlamentom schválená v čase, keď ešte bolo možné uplatniť pripomienky v rámci medzirezortného pripomienkového konania," uviedol Kaliňák.

 

Súvisiaci článok: ZMOS rázne odmieta návrh stavebného zákona z dielne Štefana Holého. Predstavil vlastný návrh

 

Novela je nebezpečná

ZMOS v liste prezidentku republiky a generálneho prokurátora tiež informoval o tom, že vzhľadom na preukázateľne výrazné negatívne dosahy na rozpočty miest, obcí a samosprávnych krajov je presvedčený o tom, že poslanci parlamentu boli predkladateľom novely uvedení do omylu, a to minimálne zamlčaním negatívnych dosahov, porušením ústavy, medzinárodných záväzkov a princípov fiškálnej decentralizácie.

 

Neboli tiež informovaní o uplatnených zásadných pripomienkach, ich nevyhodnotení, ako aj neukončení samotného medzirezortného pripomienkového konania. Združenie predpokladá, že práve tieto informačné deficity evidentne zavážili pri schvaľovaní tejto mimoriadne nebezpečnej novely.

 

 

Poslanecký návrh novely zákona o štátnej správe v školstve a v školskej samospráve upravuje financovanie súkromných a cirkevných škôl a školských zariadení. Odstrániť sa má "nerovné postavenie zriaďovateľov týchto škôl v porovnaní so zriaďovateľmi škôl a školských zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti obcí a samosprávnych krajov, ak ide o prerozdeľovanie podielových daní".

 

Združenie samosprávnych krajov SK8 takisto kritizuje zásah do rozpočtov bez ich kompenzácie. Najnovším príkladom je úprava financovania verejných, súkromných a cirkevných škôl a školských zariadení. Informoval o tom predseda SK8 a predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič.

 

Mohlo by vás zaujímať: Podľa ZMOSu štát porušuje zákon, k jeho nedodržiavaniu tak núti aj mestá a obce

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/Netky Katarína Žáková

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok