Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
25. jún. 2022Olívia
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
24.05.2022 10:30 Domov
ZMOS a ÚMS apelujú na poslancov, aby hlasovaním neublížili samosprávam
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
24.05.2022 10:30 Domov

ZMOS a ÚMS apelujú na poslancov, aby hlasovaním neublížili samosprávamBRATISLAVA – Najväčšie samosprávne združenia apelujú na poslancov Národnej rady (NR) SR, aby v hlasovaní nepodporili návrhy protiinflačných opatrení, ktoré uberú z príjmov miest, obcí i vyšších územných celkov.


Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) a Únia miest Slovenska (ÚMS) sa osobitne obracajú na poslancov, ktorí zároveň pôsobia na čele samospráv, prípadne sú členmi obecných i regionálnych zastupiteľstiev. „Musia veľmi dobre vedieť, že ich parlamentný súhlas s týmto návrhom ublíži aj ich vlastným samosprávam, ktoré majú vážne problémy a starosti. Práve preto očakávame, že nepodporia návrh, ktorý posúva samosprávy bližšie k ekonomickej priepasti a výrazne zasiahne tak do nestability ich rozpočtov, ako aj do zníženia objemu financií pre služby obyvateľom,“ upozornil ústredný riaditeľ Kancelárie ZMOS Michal Kaliňák.

 

Ústredný riaditeľ kancelárie ZMOS Michal Kaliňák a predseda ZMOS Branislav Tréger

 

ÚMS je presvedčená, že v týchto chvíľach sa ukáže, do akej miery stranícka politika a poslušnosť prevažujú nad skutočnými záujmami obyvateľov miest a obcí a samosprávnych krajov na Slovensku. „Veríme, že minimálne v prípade primátorov a starostov, ktorí sú zároveň aj poslancami NR SR, sa tento princíp neuplatní,“ zdôrazňuje prezident ÚMS a primátor Trenčína Richard Rybníček. Samosprávne združenia vyzývajú všetkých poslancov, aby pri rozhodovaní brali do úvahy nielen prognózovaný vývoj príjmov samospráv, ale aj obrovský objem financií, ktorým musia mestá a obce financovať úlohy a povinnosti, aké na nich boli presunuté bez finančného krytia zo strany štátu.

 

Prezident ÚMS a primátor mesta Trenčín Richard Rybníček

 

Poslanci parlamentu majú v utorok o 11:00 h hlasovať o posunutí troch zákonov, ktoré plénum prerokúva v tzv. zrýchlenom režime, do druhého čítania. Ide aj o návrhy protiinflačnej pomoci, ktoré rátajú so zvýšením prídavkov na deti, rastom daňového bonusu i príspevkom na voľnočasové poukážky. Samosprávy kritizujú, že tieto opatrenia majú byť financované prostredníctvom zdrojov, ktoré by inak dostali mestá, čo pre samosprávy bude znamenať nútené obmedzenie služieb obyvateľom alebo zavedenie vyšších miestnych daní. Ministerstvo financií sa bráni tým, že nejde o zníženie súčasných rozpočtov samospráv, ale menší nárast príjmov z podielových daní. Samosprávy však upozorňujú, že náklady na stále rozširujúce sa povinnosti stúpajú viac, ako sa zvyšujú daňové príjmy.

 

Možno vás zaujme: Samsung oznámil masívny investičný plánreklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/ Netky Johny Domanský

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok