Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
25. jún. 2022Olívia
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Archívna fotografia z tragickej nehody Adriána Babiča.
Archívna fotografia z tragickej nehody Adriána Babiča.
21.10.2021 11:31 Domov
Zlepší sa konečne bezpečnosť na cestách?
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
21.10.2021 11:31 Domov

Zlepší sa konečne bezpečnosť na cestách?BRATISLAVA - Plénum Národnej rady posunulo do druhého čítania novelu zákona z dielne koaličných poslancov a poslankýň o cestnej premávke. Bezpečnosť na cestách by sa tak mala zlepšiť.


Prioritným cieľom novely je jasne definovať a spresniť bočný odstup pri predbiehaní zraniteľných účastníkov cestnej premávky. Konkrétne ide o predbiehanie cyklistovchodcov a užívateľov kolobežiek. "V novele zákona definujeme, ako má vyzerať bezpečnostné predchádzanie, pričom vodič automobilu musí zachovávať dostatočný bočný odstup, ktorý je najmenej jeden meter pri rýchlosti do 50 km/h a 1,5 metra pri vyššej rýchlosti. Veríme, že táto malá zmena pomôže k vyššej bezpečnosti na cestách," uviedol poslanec Radovan Sloboda.

 

 

Podľa poslanca Miloša Svrčeka je dôležité, aby vodič pri predbiehaní prihliadal najmä na rýchlosť, druh svojho i predchádzaného vozidla, poveternostné podmienky a stav a povahu vozovky, čo sú základné parametre dodržania bezpečnosti.

 

 

V súvislosti so zmenami pri predbiehaní vodičov malých motocyklov, cyklistov a chodcov tiež navrhuje upraviť pravidlá šoférov aj voči vodičom samovyvažovacích vozidiel a kolobežiek s pomocným motorčekom.

 

Možno vás zaujme: Prestanú konečne na Slovensku zomierať cyklisti? Zriadili pracovnú skupinu

 

 

"Je to rozšírenie zákona aj o týchto účastníkov cestnej premávky, ktorých doteraz cestný zákon nepoznal. Zároveň navrhujeme, aby bola účinnosť zákona daná od 1. marca 2022, pričom veríme, že nájdeme širokú podporu nielen v parlamente, ale aj medzi občianskou spoločnosťou, ktorej záleží na bezpečnosti našich cyklistov," doplnila poslankyňa Romana Tabák.

 

"Tento zákon je črepinkou v mozaike zákonov, ktoré budeme postupne predkladať," dodal Sloboda po hlasovaní. Je podľa neho možné, že v pozmeňovacích návrhoch v druhom čítaní by sa mohla riešiť bezpečnosť chodcov, či ďalšie zväčšovanie bezpečnosti cyklistov, jazdné pruhy, značky pre cyklistov a  ďalšie konkrétne zmeny, ktoré chcú prerokovať s odborníkmi.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/ Netky Kristýna Peštová

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok