Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
5. mar. 2021Fridrich
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
20.11.2020 09:02 Zaujímavosti
Živý či umelý vianočný stromček? Pozrite si, ktorý z nich je z hľadiska ekológie vhodnejšou alternatívou
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
20.11.2020 09:02 Zaujímavosti

Živý či umelý vianočný stromček? Pozrite si, ktorý z nich je z hľadiska ekológie vhodnejšou alternatívouAk uvažujete nad tým, ktorý z týchto dvoch alternatív symbolu Vianoc si tento rok zadovážite, pričom sa chcete vydať ekologickejšou cestou, budete mať náročné rozhodovanie.


Odborníci sa totiž najnovšie nevedia zhodnúť na tom, ktorý z vianočných stromčekov je z hľadiska ekológie tou vhodnejšou alternatívou. V uplynulých rokoch sa dopyt po živých stromoch rapídne zvýšil, čo naznačuje pokus spotrebiteľov o ekologizáciu.

 

Odborníci však začali polemizovať o tom, či výrub približne 8 miliónov stromov je skutočne tou správnou cestou a či predsa len ten umelý nezaťažuje životné prostredie o niečo menej.

 

Uhlíková stopa umelého vs. živého stromčeka

Umelý stromček vyrobený z plastu vytvorí najväčšiu uhlíkovú stopu pri jeho výrobe, zároveň však treba počítať aj s jeho prepravou a následne aj správnou likvidáciou, čo môže predstavovať obrovský problém

 

Odborníci odhadli, že približne 2-metrový umelý stromček vyprodukuje približne 40 kg emisií skleníkových plynov, čo je viac ako dvojnásobok životnosti životného stromu, ktorý skončí na skládkepribližne 10-násobne viac ak sa stromček spáli.

 

 

Pri správnom spracovaní živého stromčeka sú emisie takmer nulové, ak však skončí na smetisku vytvorí až 16 kg emisií, pretože sa pri jeho rozklade produkuje metán, ktorý je zas 25 násobne horší ako CO2. Možností ako s ním po sviatkoch naložiť je viacero, v súčastnossti ale mestá a obce organizujú zber stromčekov, ktorého cieľom je ich spracovať na ďalšie použitie.

 

Ako si vybrať ten správny?

Ekológovia radia, že pri kúpe živého stromčeka by sa mali ľudia zamerať na to, odkiaľ pochádzauprednostniť tak lokálnych dovozcov. Vo Veľkej Británii to funguje tak, že drvivá väčšina vianočných stromčekov je určená pre domáci trh, pričom iba minimum z nich sa vyváža.

 

 

Najväčšia firma, ktorá pestuje tieto stromčeky ich dokonca ročne vysadí viac, ako ich pred Vianocami vyrúbe. Zároveň sa rapídne znižuje ich uhlíková stopa pri preprave a rovnako ľudia majú o minimálne tri týždne čerstvejší strom, ktorý im tak oveľa dlhšie vydrží. Niektoré firmy dokonca ponúkajú možnosť vyťať si vlastný stromček.

 

Umelé stromčeky sa ťažko likvidujú

Odborníci tiež upozorňujú, že likvidácia umelých stromčekov, aj keď ste ich používali viac ako 10 rokov má veľké množstvo negatív. Dôvodom je, že sú vyrobené z PVC, ktoré sa veľmi ťažko spracúva a dá recyklovať.

 

Ekológovia tiež radia, že ak sa vám už ten váš zunoval, alebo už nevyzerá tak ako predtým, vhodnou alternatívou je kúpa iného používaného stromčeka, čím sa výrazne zníži uhlíková stopa.

 

 

Naopak iná časť vedcov tvrdí, že každoročný výrub stromčekov je oveľa neekologickejšia alternatíva ako použitie toho umelého. Domnievajú sa, že ak ho budete používať minimálne 5 rokov, jeho environmentálny dopad bude nižší ako keby ste si každoročne kupovali nový živý stromček.

 

Stromčeky v kvetináči 

Treba však dodať, že vianočné stromčeky pochádzajú zo špecializovaných fariem a nejde o nekontrolovateľný výrub kdekoľvek v lese. Taktiež v snahe udržať biznis je nevyhnutné vysádzať nové a nové stromy.

 

Trendom sa pomaly stáva aj zapožičiavanie si vianočného stromčeka v črepníku, ktorý je pri jeho vrátení zasadený opäť do pôdy. Tu však hrozia riziká, že v dôsledku teplotných výkyvov stromček aj tak vyschne.  

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky Katarína Žáková, The Guardian

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok