Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
8. jún. 2023Medard
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Riaditeľka Galérie Sajado, pani PhDr.Vlasta Antalová
Riaditeľka Galérie Sajado, pani PhDr.Vlasta Antalová
08.03.2023 12:48 Domov
Život nie je čiernobiely
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
08.03.2023 12:48 Domov

Život nie je čiernobielyBRATISLAVA - S potešením Vás pozývame na výstavu “Život nie je čiernobiely”, na ktorej predstavi svoju tvorbu Veronika Fodorová a syn Oskar. Výstavu realizujeme v termíne do 14.04.2023 v galérii reštaurácie Sajado, Eurovea Galleria na Pribinovej 8 v Bratislave.


HODNOTENIE KURÁTORA

Mária Horváthová: 

Veronika Fodorová vo svojej ranej tvorbe vychádzala z úzkeho prepojenia pôvodnej detskej tvorby s modernými grafickými technikami. Prvotnou inšpiráciou boli pre ňu spočiatku kresby jej vlastných detí, najmä syna Oskara, neskôr i detí z blízkeho okolia, ba i zo zahraničia. Jej diela vznikali kombináciou autentickej detskej kresby a autorských grafických zásahov do jednotlivých prvkov pôvodného diela.
Dnes nachádza autorka inšpiráciu v celkom inom svete, najmä v nekonečnom tvarovom a farebnom bohatstve prírody. Očarila ju najmä exotika Mexika a ázijských civilizácií svojou magickou tajomnou atmosférou a odkazmi na prastaré životné princípy a nevyhnutnosť hľadania duchovnej i fyzickej rovnováhy. Bujná vegetácia, kvety, listy, stromy i rozmanité vtáky, ako pávy, kolibríky, holubice poskytli autorke možnosť interpretovať širokú škálu výjavov reflektujúcich jej vnútorný pocitový svet a vlastné súkromné mytológie, v ktorých sa spájajú príbehy, zážitky, spomienky i fantázia.
Metafora a symbol zohrávajú v tvorbe Veroniky Fodorovej výnimočnú úlohu. Vták je stelesnením spolupatričnosti a slobody, páv zas krásy, čistoty a zároveň i energie. Kolibrík symbolizuje pôžitok zo života a ľahkosť bytia a holubica lásku, mier a harmóniu. Postava Budhu predstavuje odvahu a ponúka ochranu pred strachom i hnevom. Frida Kahlo je zas metaforou ženskej obetavosti a vnútornej sily. Samotná autorka vníma túto jedinečnosť imaginácie ako možnosť odhaľovania skutočnej podstaty života a proces tvorby sa preto pre ňu stáva nielen kreatívnou prácou, ale zároveň i formou nachádzania vnútornej harmónie a rovnováhy, ktorú zároveň do svojich diel vnáša a ďalej posúva divákom.
Svoje diela realizuje certifikovanou fine art tlačou, ktorú ručne dotvára najmä akrylovými fixkami s metalickými odtieňmi. Do farebných tvarov a línií vkresľuje raz jemné, inokedy robustnejšie body, ktoré rozžiaria kompozíciu a umocňujú pocit priestoru, takže dielo pôsobí autentickejšie a živšie a stáva sa plnohodnotným unikátom. V tejto súvislosti sa naplno prejavuje autorkin vycizelovaný zmysel pre dekoratívny detail, ornamentiku a kombinovanie rozmanitých vzorov.
Kolekciu diel vybratých pre Galériu Sajado doplnila Veronika Fodorová štyrmi mimoriadne pozoruhodnými kompozíciami, ktoré vznikli pred štyrmi rokmi a sú vlastne výsledkom autorkinej spolupráce s jej vtedy 12-ročným synom Oskarom. Oskar je autorom príbehu „Vesmírne zvieratá“, ktorý zobrazil v cykle dvanástich kresieb, kde nakreslil svoju víziu záchrany ľudstva na fantastických vesmírnych lodiach predstavujúcich rozmanité zvieratá, ako veľryba, chobotnica, gorila, či tučniak a iné. Oskar vyrozprával a ceruzkou nakreslil príbeh a jeho mama Veronika Fodorová ho následne v počítači dotvorila a fine art tlačou vytlačila na bavlnený papier. Samotná kresba zostala pritom nezmenená a jej línia zachovaná. Vzniklo tak špecifické dielo, ktoré reflektuje spomienku na detstvo v jej „najúprimnejšej podstate,” je plné symboliky a odráža výsledok výtvarného dialógu, predstavujúc okamih zastavenia sa v priestore a v čase.

 

VERONIKA FODOROVÁ
 

Narodila sa 6. novembra 1980 v Bratislave. Po absolvovaní ľudovej školy umenia v triede prof. Ladislava Čarného študovala v rokoch 1994 – 1998 textilný dizajn a propagačné výtvarníctvo na Strednej umeleckej škole v Bratislave. V rokoch 1998 – 2001 študovala na Universität für angewandte Kunst vo Viedni odbor grafický dizajn u prof. Tina Erbena a v rokoch 2003 – 2006 na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave na katedre sochy u prof. Juraja Meliša, kde absolvovala bakalárske štúdium.
Dnes žije v Kitsee a venuje sa maľbe a kresbe v kombinácii s digitálnymi tlačovými technikami. Je členkou Spolku výtvarníkov Slovenska a svoje diela predstavila na viacerých výstavách na Slovensku, v Rakúsku a v Mexiku.
Okrem voľnej umeleckej tvorby je i autorkou mnohých vizuálov a produktov pre deti.reklama


Zdroj: Igor Turuk/Martin Petráš, Netky.sk

Foto:  Ivan KvačkajNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok