Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
17. jan. 2022Nataša
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Poslankyňa EP Jana Žitňanská
Poslankyňa EP Jana Žitňanská
04.09.2017 16:15 Domov
Žitňanská: Začiatok školského roka opäť bez potrebných asistentov učiteľa
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
04.09.2017 16:15 Domov

Žitňanská: Začiatok školského roka opäť bez potrebných asistentov učiteľaBRATISLAVA - Pri príležitosti začiatku nového školského roku navštívila europoslankyňa Jana Žitňanská (Nova, EKR) Spojenú školu v Piešťanoch, kde sa vzdelávajú žiaci s mentálnym postihnutím a žiaci s kombinovaným zdravotným postihnutím vo veku od šesť do 18 rokov.


Ako uviedla Jana Žitňanská, túto školu si vybrala zámerne, aby od prvého dňa školského roku boli aj deti so zdravotným postihnutím v centre záujmu verejnej politiky. Podľa europoslankyne nejde o zanedbateľnú skupinu detí. V uplynulom školskom roku na Slovensku evidovali takmer 72 tisíc detí so špecifickými potrebami.

 

"Napriek tomu, že počet detí so zdravotným postihnutím, respektíve detí so špecifickými potrebami rastie z roka na rok, ministerstvo školstva túto skutočnosť dlhodobo ignoruje. Aj tento rok tak nastupujú do škôl žiaci, ktorí napriek tomu, že pre svoje vzdelávanie potrebujú asistenta, ho nedostanú. Celá ťarcha tak padne na pedagógov či rodičov, no najviac na to doplatia deti," hovorí Jana Žitňanská, ktorá sa problematike osôb so zdravotným postihnutím dlhodobo venuje.

 

V uplynulom školskom roku požiadali školy o pridelenie finančných prostriedkov na celkovo 3903 asistentov učiteľa. Z požadovaného počtu ministerstvo zaplatilo len 1710 asistentov, čo je menej ako polovica. Podľa europoslankyne uspokojenosť sa v tomto roku pravdepodobne výrazne nezvýši, a to aj napriek tomu, že ministerstvo vyčlenilo na účel asistentov a špeciálnych pedagógov milióny z eurofondov.

 

"Mnohé školy sa do výzvy nezapojili, nakoľko podľa vlastných slov nemali peniaze nutné na spolufinancovanie týchto miest a taktiež ich odradila administratívna záťaž spojená s písaním projektov." Europoslankyňa v tejto súvislosti vyzvala ministerstvo školstva, aby v budúcnosti financovalo základné a nevyhnutné výdavky spojené so vzdelávaním detí primárne zo štátneho rozpočtu. "V prípade, že bude chcieť využiť aj eurofondy, je potrebné, aby ministerstvo zabezpečilo, aby sa školy k týmto financiám dostali jednoduchšie a transparentnejšie."

 

Spojená škola v Piešťanoch vznikla v roku 2006 spojením škôl Špeciálna základná škola a Praktická škola so Základnou školou pri zdravotníckom zariadení Zelený strom.

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok