Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
28. jan. 2023Alfonz
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Jana Žitňanská
Jana Žitňanská
12.11.2016 13:25 Domov
Žitňanská sa stretla so zástupkyňou nadácie J.K. Rowlingovej
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
12.11.2016 13:25 Domov

Žitňanská sa stretla so zástupkyňou nadácie J.K. RowlingovejBRATISLAVA - Europoslankyňa Jana Žitňanská sa tento týždeň stretla s Irinou Papanchevou, zástupkyňou nadácie Lumos v Bruseli. Medzinárodná nadácia Lumos, ktorú založila autorka Harryho Pottera, sa intenzívne zasadzuje o to, aby do roku 2050 žiadne z detí nemuselo vyrastať v detských domovoch alebo v iných inštitúciách.


Ako informovala Žitňanská, dôvodom stretnutia bolo nadviazanie spolupráce so snahou zlepšiť život opustených detí a detí so zdravotným postihnutím umiestnených do veľkých inštitúcií na Slovensku.


„Aj keď sa situácia na Slovensku aj vďaka prostriedkom z eurofondov postupne zlepšuje, príliš veľa detí je ešte stále umiestnených v detských domovoch a iných zariadeniach. Môže za to aj zle nastavená legislatíva a financovanie. Štát by mal zlepšiť finančné podmienky, aby si deti do starostlivosti mohlo brať viac rodín,“ myslí si Žitňanská. 


Rowlingovej nadácia od roku 2005 spolupracuje s vládami, odborníkmi, opatrovateľmi, ako aj samotnými rodinami v Európe a v Amerike, pričom verí, že sa im spoločným úsilím do roku 2050 podarí dosiahnuť vytýčený cieľ. „Táto méta je možno ambiciózna, ale nie nereálna. Lumos zámerne rozbehol projekty aj v chudobných krajinách, aby ukázal, že keď sa chce, tak sa dá. Veľmi dobrým príkladom pre ostatné štáty môže byť napríklad Moldavsko, kde sa nám podarilo od roku 2007 znížiť počet detí v inštitúciách o viac ako 70 percent,“ povedala Papancheva.


Podľa Jany Žitňanskej viaceré krajiny ukázali silnú vôľu spolupracovať na všetkých úrovniach a aj preto sú projekty úspešné, z čoho by si mohlo zobrať príklad aj Slovensko. Nadácia Lumos je u nás v kontakte s neziskovou organizáciou Návrat, ktorá presadzuje a podporuje návrat opustených detí z detských domovov do rodín.


Milióny detí na celom svete žijú v ústavoch, pričom až 80 percent z nich nie sú siroty. Väčšina z nich má svoje rodiny, od ktorých boli oddelené a následne umiestnené do inštitúcii z dôvodu chudoby alebo zdravotného postihnutia. Podľa odborníkov inštitucionalizácia upiera deťom individuálnu lásku a starostlivosť a môže dokonca mať negatívny dosah na vývoj ich mozgu. Zároveň ide o porušenie ich ľudských práv, s negatívnymi účinkami na celý život, dodala Žitňanská.


 reklama


reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
ad
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok