Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
28. feb. 2021Zlatica
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Zásah NAKA
Zásah NAKA
24.01.2021 10:47 Domov
Žilinská sudkyňa Eva K., ktorá údajne brala tisícové úplatky, má byť stíhaná väzobne
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
24.01.2021 10:47 Domov

Žilinská sudkyňa Eva K., ktorá údajne brala tisícové úplatky, má byť stíhaná väzobneSudkyňu, zadržanú pri policajnej akcii Plevel 2, Evu K. vzal v sobotu večer Špecializovaný trestný súd do väzby. Rozhodnutie nie je právoplatné, pretože žilinská sudkyňa proti nemu podala sťažnosť a sťažnosť podal aj prokurátor kvôli neakceptovaniu preventívnej väzby.


Sudkyňu, zadržanú pri policajnej akcii Plevel 2, Evu K. vzal v sobotu večer Špecializovaný trestný súd do väzby. Sudkyňa pre prípravné konanie rozhodla o vzatí do väzby E.K., ktorá je obvinená zo zločinu prijímania úplatku a zneužívania právomoci verejného činiteľa. Dôvodom väzby je obava z ovplyvňovania svedkov, teda kolúzna väzba," uviedla hovorkyňa Kudjáková. Sudkyňa podľa nej neakceptovala návrh prokurátora na preventívnu väzbu a väzbu nenahradila dohľadom probačného a mediačného úradníka. Kudjáková doplnila, že rozhodnutie nie je právoplatné, pretože Eva K. proti nemu podala sťažnosť a sťažnosť podal aj prokurátor kvôli neakceptovaniu preventívnej väzby. „O sťažnostiach rozhodne Najvyšší súd SR," dodala hovorkyňa súdu. 

 

 

Evu K. zadržala NAKA prvýkrát v septembri 2020. Prepustili ju bez obvinenia. Vypovedal proti nej  len jeden svedok, podnikateľ František Tóth - Veľký Fero, ktorého minulý rok 4. decembra odsúdil Špecializovaný trestný súd za korupciu a pranie špinavých peňazí na trojročný podmienečný trest so skúšobnou dobou päť rokov a peňažný trest 100-tisíc eur. Polícia zadržala tiež sudkyňu Máriu U.. Spolu mali viac ako tri roky predávať rozsudky za úplatky. O ich korupčnej činnosti vyšetrovateľom porozprával ich bývalý kolega Pavol P., ktorého považuje polícia za kľúčovú postavu rozsiahlej korupčnej siete na žilinských súdoch. Keďže Mária U. s orgánmi spolupracuje, vyšetrovateľ v jej prípade väzbu nenavrhol.

 

Národná kriminálna agentúra v rámci akcie „Plevel“ odkryla rozsiahlu trestnú činnosť na žilinských súdoch, kde si mala skupina sudcov a advokátov dlhé roky privyrábať úplatkami.

V pondelok 14. septembra 2020 v súvislosti s korupčnou trestnou činnosťou zadržala polícia päť osôb, vrátane žilinského okresného sudcu Daniela Béreša, advokáta Luboša Mahdoňa a Bérešovho priateľa Juraja Filipoviča. Po vykonaní troch domových prehliadok dokopy polícia obvinila až 11 ľudí, z toho väčšinu za podplácanie.

 

„Najneskôr od júna 2014 do 8. augusta 2019 pôsobilo v rámci obvodu Krajského súdu v Žiline určité spolčenie pozostávajúce zo sudcov, advokátov a osôb stojacich mimo justičného prostredia, ktorí sústavne za poskytnuté úplatky zabezpečovali rozhodovanie trestných vecí v konaniach na Krajskom súde v Žiline, ako aj na Okresnom súde Žilina podľa predstáv obžalovaných alebo odsúdených osôb,“ uvádza uznesenie, ktoré 17. septembra rozhodlo o vzatí štyroch  právnikov do väzby. Jeho rozhodnutie 13. októbra potvrdil aj Najvyšší súd.

 

 


 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/ Netky Kristýna Peštová

Foto:  Fb Polícia Slovenskej republikyNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok