Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
21. sep. 2019Matúš
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
13.04.2019 12:51 Ekonomika
Žiadatelia o predčasný dôchodok v čase spisovania žiadosti nemôžu pracovať
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
13.04.2019 12:51 Ekonomika

Žiadatelia o predčasný dôchodok v čase spisovania žiadosti nemôžu pracovaťBRATISLAVA - Žiadatelia o predčasný starobný dôchodok v čase spisovania žiadosti o tento druh dôchodkovej dávky nemôžu pracovať, čiže nemôžu byť dôchodkovo poistení.


Ako žiadateľov upozorňuje Sociálna poisťovňa, platí to pre prácu v trvalom pracovnom pomere, pre akúkoľvek formu dohody i podnikanie ako samostatne zárobkovo činnej osoby. V čase podávania žiadosti teda budúci predčasný starobný dôchodca nemôže pracovať ani na dohodu s odvodovou úľavou s príjmom do 200 eur mesačne, lebo túto úľavu si môže uplatniť iba dôchodca.

 

Ak ale už poisťovňa predčasný dôchodok priznala a poistenec ho poberá, môže začať pracovať na dohodu s odvodovou úľavou do 200 eur mesačne bez toho, aby mu poisťovňa výplatu predčasného starobného dôchodku zastavila. Môže teda poberať predčasný starobný dôchodok a zároveň aj pracovať na dohodu. Ak však príjem z takejto dohody za kalendárny rok presiahne 2400 eur, poisťovňa mu v zmysle zákona zastaví výplatu predčasného starobného dôchodku a v ďalšom kalendárnom roku výplatu v januári obnoví a zúčtuje.

 

Ak by však poberateľ dôchodku vykonával činnosť na základe dvoch alebo viacerých dohôd, a len jedna z nich by bola dohoda s odvodovou úľavou, nárok na výplatu predčasného starobného dôchodku mu zanikne automaticky. Zákon totiž vo všeobecnosti neumožňuje pracovať - teda mať dôchodkové poistenie a zároveň poberať predčasný starobný dôchodok a jedinou výnimkou je v prípade predčasného starobného dôchodku práve práca na dohodu s odvodovou úľavou s príjmom do 200 eur mesačne.

 

 reklama


Zdroj: TASR/netky KŠ

Foto:  pixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok