Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
8. feb. 2023Zoja
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Pečeň, ilustračné foto
Pečeň, ilustračné foto
09.07.2022 10:00 Domov
ZDRAVIE Najčastejšou príčinou smrti dospelých na Slovensku je choroba pečene – cirhóza
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
09.07.2022 10:00 Domov

ZDRAVIE Najčastejšou príčinou smrti dospelých na Slovensku je choroba pečene – cirhózaBRATISLAVA - Slovensko dosiahlo prvenstvo vo výskyte cirhózy pečene vo svete, uviedol vedecký časopis Lancet. Preto vznikol pod záštitou prezidenta Slovenskej hepatologickej spoločnosti, MUDr. Ľubomíra Skladaného, projekt Sírius, cieľom ktorého je včasné odhalenie ochorenia pečene bezpríznakových ľudí.


Aktívny prístup – teda skríning, hovorí prezident Skladaný, pomôže odhaliť ochorenie v takom štádiu, aby sa zabránilo cirhóze a zachránilo ľudský život.

 

Na cirhózu, ktorá je konečným štádium ochorenia, dnes umierajú mladí ľudia vo veku 25 – 45 rokov. Ochorenie pečene sa vyvíja niekoľko rokov a nebolí. Človek s 10-ročnou cirhózou pečene sa môže cítiť rovnako zdravo, ako človek, ktorý nemá žiadne ochorenie pečene. Nebezpečné je práve to,  že k  bolestiam a ku komplikáciám dochádza až vo vyšších štádiách ochorenia.

 

 

Doktor Skladaný považuje za mimoriadne dôležité, aby sa dostala do povedomia terminológia fibróza, čo znamená tuhnutie pečene. Keďže liečebné možnosti pri cirhóze sú obmedzené, je dôležité diagnostikovať chorobu pečene vo včasnejších štádiách fibrózy, kde v týchto štádiách človek väčšinou problém s pečeňou nepociťuje, a preto nehľadá lekársku pomoc. Preto Sirius vyzýva obyvateľov, aby sa zapojili do jednoduchého skríningu, ktorý odhalí potrebu ďalšieho vyšetrenia u hepatológa. Každý účastník obdrží „zelenú kartu“, ktorá mu zaručí čo najskoršie vyšetrenie bez zbytočného čakania na termín. Ako hovorí odborník, nepotrebujete k tomu nič iné ako vlastnú zdravotnú históriu, kvapku krvi z prsta a sonografické vyšetrenie, ktoré zabezpečí vo vašom meste priamo projekt Sírius.

 

Projekt pôsobí aj ambulantne, aj komunitne 

 

 

O závažnosti tejto problematiky a úlohe všeobecných lekárov v prevencii ochorení pečene na tlačovej konferencii prednášala aj MUDr. Adriana Šimková, hlavná odborníčka MZ pre všeobecné lekárstvo. Za najdôležitejšie považuje plošnú spoluprácu všeobecných lekárov a zvýšenie povedomia o tejto chorobe. Zo svojej skúsenosti vie, že ľudia nepovažujú svoju pečeň za rovnako dôležitý orgán ako srdce alebo obličky. Upriamuje pozornosť na fakt, že medzi prvé viditeľné podozrenia ochorenia patrí abdominálna obezita. Tú si každý vie doma odmerať aj obyčajným krajčírskym metrom. Ak sa k  tomuto parametru pripoja zvýšený cholesterol, glykémia a krvný tlak, odporúča neváhať s ďalšími vyšetreniami. 

 

 

Diabetológ a prezident OZ Slovenskej diabetologickej asociácie, doc. MUDr. Emil Martinka upozorňuje na fakt, že cirhózu pečene nespôsobuje iba alkohol, ako je všeobecne známe, ale existuje aj nealkoholová tuková choroba pečene – NAFLD. Stukovatenie pečene úzko súvisí so stravou a s cukrovkou 2. typu. Ako hovorí, žiaľ doposiaľ neexistuje diagnosticko-terapeutický štandard pre spoluprácu diabetológa a hepatológa, no projekt Sírius už prináša prvé výsledky vďaka hepkalkulačke. Tá je dostupná na internete a ak do nej zadáme pár údajov vrátane výsledkov z krvi, dostaneme jasnú odpoveď o stave pečene.

 

 

Docent Tomáš Koller, gastroenterológ a hepatológ, odprezentoval výsledky celosvetového prieskumu o ochoreniach pečene za rok 2020, kde Slovensko stojí na čele tejto smutnej štatistiky. Zároveň vysvetlil aj rozvoj tohto ochorenia, ktoré sa vyvíja 20 rokov a v prípade včasného diagnostikovania je veľká šanca úspešnej liečby. Ako hovorí, ani cirhóza nie je úplne nezvratná do istého štádia, no odhalenie ochorenia v štádiu fibrózy je ľahšie liečiteľná a manažovateľná.  

 

 

O tom, čo jesť a nejesť, čo robiť a nerobiť v záujme zachovania zdravého orgánu a tela porozprávala viac Ing. Angelika Kutišová, výživová poradkyňa a lifestyle kouč. Za najdôležitejšie pravidlo považuje naučiť sa variť zo základných surovín a v čo najväčšej miere eliminovať sprocesované potraviny. Ak postupne vylúčime zo svojej stravy polotovary a výrobky, zlepší sa nám zdravotný stav a dokonca aj tie parametre, ktoré zdanlivo nesúvisia so stravou. Okrem odporúčaných potravín poradila aj to, ako kombinovať jedlá a ako sa čo najjednoduchšie naučiť stravovať sa zdravo bez veľkých zmien v kuchyni a v peňaženke.

 

Mohlo by vás zaujímať: ZDRAVIE Aj vás trápi nadmerné potenie? Je viac možností, ako sa ho zbaviť

 

MUDr. Skladaný povzbudil všetkých, aby sa tohto skríningu nebáli. Trvá maximálne pol hodinu, je bezbolestný a  zadarmo.  reklama


reklama


Zdroj: Netky Martin Petráš

Foto:  Pixabay, Martin PetrášNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
ad
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok