Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
31. mar. 2023Benjamín
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
26.01.2023 11:30 Kultúra
Zbierka tlačí trnavského múzea skrýva aj svetový unikát
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
26.01.2023 11:30 Kultúra

Zbierka tlačí trnavského múzea skrýva aj svetový unikátTRNAVA - Novú publikáciu Šestnáste storočie slovom a obrazom vydalo Západoslovenské múzeum (ZsM) v Trnave. Jej vzhľad je odkazom na knihy vydávané v danom období, kedy každá kapitola začínala drevorezovou výzdobou - vlysom, iniciálou, teda veľkým zdobeným písmenom a končila grafikou - vinetou. Autorom je knihovedec a kurátor historickej knižnice ZsM Milan Ševčík.


"Je určená odbornej aj širokej verejnosti, najmä návštevníkom múzea so záujmom o dejiny knižnej kultúry, je bohato ilustrovaná dobovými grafikami a fotografiami rôznych predmetov," uviedol autor. V úvode v rámci politických dejín sa čitateľ stretne s podkapitolami Reformácia a protireformácia, Mikuláš Oláh (ktorý inicioval vznik seminára, kde Múzeum knižnej kultúry ZsM sídli), či s informáciami o dvoch dôležitých knihách danej doby, ktorými boli Index zakázaných kníh a Kladivo na čarodejnice. Kapitola o dobovom Uhorsku sa venuje protitureckým bojom, panovníkom, uhorskej šľachte a jej konfliktom s mestami, remeslám a cechom. Potom sa čitateľ dostáva ku kultúre. "Tvorí hlavnú časť publikácie s obsiahlymi kapitolami Kultúra či Kníhtlač. V prvej sa píše o humanizme a renesancii na našom území, vede a technike v Uhorsku, prvých uhorských mapách, školstve na území dnešného Slovenska vrátane Trnavy a o knižniciach v Európe, Uhorsku a detailnejšie aj v Trnave," opísal Ševčík.

 

 

Kapitola o kníhtlači prezentuje vývoj tejto technológie vo svete až po prvé tlačiarne 16. storočia na území dnešného Slovenska vrátane Trnavy. Venuje sa aj technológii tlače, výrobe kníh a používaným materiálom. Posledné dve časti sú o tlačiach 16. storočia, nachádzajúcim sa v zbierkach ZsM. Autor asi na 100 stranách predstavuje najzaujímavejšie knihy. Text doplnil fotografiami a digitálnymi kópiami titulných listov, zdobených pôvodných kožených väzieb či ilustrácií. Posledná kapitola obsahuje kompletné a revidované bibliografické záznamy tlačí 16. storočia vo fonde ZsM. Počas tejto práce Ševčík identifikoval aj jednu knihu, vydanú v Nemecku, ktorú neeviduje ani nemecký katalóg tlačí 16. storočia. "Čiže v trnavskom múzeu sa nachádza svetový unikát," skonštatoval. Vydanie publikácie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. reklama


Zdroj: TASR / KB Netky

Foto:  FB Západoslovenské múzeum v TrnaveNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok