Zaváhanie na strelnici stálo Paulínu Fialkovú v pretekoch na 15 km medailu!

NETKY.SK • 12 Marec 2019, 17:35 • 2 min

ÖSTERSUND - Švédska biatlonistka Hanna Öbergová získala zlatú medailu v utorňajších vytrvalostných pretekoch žien na 15 km na majstrovstvách sveta vo švédskom Östersunde (7. - 17. marca). Na druhom mieste so stratou 23,6 s na víťazku skončila Talianka Lisa Vittozziová. Bronzovú medailu si vybojovala Francúzka Justine Braisazová, keď zaostala o 32,5 s za víťaznou pretekárkou.

Dvadsaťtriročná Öbergová získala prvú medailu pre hostiteľskú krajinu na prebiehajúcich MS a nadviazala na svoj triumf v rovnakej disciplíne na ZOH 2018 v Pjongčangu.

Dvadsaťšesťročná Breznianka Paulína Fialková zaváhala na strelnici iba raz v stoji a finišovala na 5. pozícii. Zverenka Anny Murínovej a Martina Bajčičáka predviedla výborný výkon, o medailu prišla až na záverečnej položke, keď netrafila posledný terč. Napriek tomu si pripísala najlepší výsledok v doterajšom priebehu MS. V šprinte skončila na 48. mieste, stíhacie preteky následne vynechala.

"Zvolila som si také tempo, ktoré mi vyhovovalo a hlavne som sa zameriavala na streľbu, aby som trafila všetky terče. To bol dnes základ. Mrzí ma tá posledná rana na štvrtej streľbe. Komplexne si myslím, že to bol veľmi slušný výkon z mojej strany," uviedla Paulína Fialková.

Terézia Poliaková po dvoch chybách na strelnici obsadila 47. pozíciu

Trojnásobná olympijská víťazka Anastasia Kuzminová skončila na 58. mieste. Na strelnici urobila sedem chýb - päť v ľahu a dve v stoji. Na trati predviedla druhý najrýchlejší bežecký výkon zo všetkých štartujúcich pretekárok.

Mladšia sestra Paulíny Ivona Fialková finišovala na 70. pozícii. Na strelnici minula šesť terčov.

Na uplynulom svetovom šampionáte sa z triumfu vo vytrvalostných pretekoch žien tešila Nemka Laura Dahlmeierová. Historicky najúspešnejšou biatlonistkou vo vytrvalostných pretekoch je ďalšia Nemka Petra Schaafová s tromi zlatými medailami (1989, 1991, 1993) a jedným bronzom (1990). Medzi krajinami je na čele poradia Nórsko, ktorého reprezentantky vybojovali už 15 cenných kovov pri celkovej medailovej bilancii (5-6-4). Nemecko ich má na konte 11 (5-4-2).

V doterajšom priebehu aktuálnej sezóny Svetového pohára sa odjazdili dva vytrvalostné preteky. Počas úvodnej zastávky SP v slovinskej Pokljuke zvíťazila Ukrajinka Julia Džimová. Preteky v kanadskom Canmore ovládla Nórka Tiril Eckhoffová.

Program šampionátu v Östersundepokračuje v stredu 13. marca vytrvalostnými pretekmi mužov na 20 km o 16.10 h.