Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Kryptomeny
4. dec. 2021Barbora
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Kryptomeny. Otvorte časovú os udalostí.
ilustračné foto
ilustračné foto
13.06.2018 20:15 Ekonomika
Zatvárajú slovenské banky účty krypto spoločnostiam?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
13.06.2018 20:15 Ekonomika

Zatvárajú slovenské banky účty krypto spoločnostiam?BRATISLAVA – Kryptomeny majú aj na Slovensku značný počet zástancov, zdá sa však, že banky medzi nich nepatria. Niektoré slovenské banky začali už v máji zatvárať účty krypto spoločnostiam.


Jednou z obetí tohto rozhodnutia slovenských bánk je aj Peter Bešina, ktorý podniká v oblasti kryptomien už niekoľko rokov. Minulý mesiac mu však najväčšia banka na trhu zatvorila účet a následne k rovnakému kroku pristúpili aj ďalšie finančné inštitúcie. Všetko bez bližšieho vysvetlenia, údajne išlo o obchodné rozhodnutie.

 

Podľa dostupných informácií sa pán Bešina snažil otvoriť nový účet v iných bankách, avšak neúspešne. Akonáhle oznámil sféru podnikania, tak od neho banky dávali ruky preč.

 

Národná banka Slovenska

 

Majú banky strach z kryptomien?

 

Podobný osud postihol aj ďalšie subjekty, ktoré sa pohybujú v oblasti digitálnych mien a to nielen na Slovensku. Rovnaký prístup bánk už zaznamenali aj v Česku či Bulharsku, ale aj v USA a ďalších krajinách.

 

Na internete sa objavili neoverené informácie, že za touto iniciatívou by mohla stáť Národná banka Slovenska (NBS), ktorá mala listom vyzvať slovenské banky k tomuto kroku. Nasvedčuje tomu aj koordinovaný postup bánk, ktoré možno vidia v týchto spoločnostiach začínajúcu konkurenciu.

 

Spoločnosť pána Bešinu sa totiž zaoberala platobnými bránami pre podnikateľov a prevádzkovala tiež krypto bankomaty, v ktorých i ľudia mohli nakúpiť či predať digitálne meny ako Bitcoin a podobne.

 

 

Banky takýto postup odmietajú

 

Hovorkyňa Martina Vráblik Solčányiová informovala, že NBS odmietla akékoľvek špekulácie o nariadení takéhoto postupu. Podobne sa vyjadrila aj Marta Cesnaková, hovorkyňa Slovenskej sporiteľne, ktorá povedala, že SLSP neruší firmám obchodujúcim s kryptomenami účty a medializované informácie o nariadení od NBS považuje za konšpirácie a nezmysly.

 

Napriek týmto vyhláseniam má pán Bešina v rukách písomnú výpoveď, ktorú mu poslala sporiteľňa.

 

Hovorca českej Fio banky Zdeněk Kovář na rovinu povedal, že ich banka považuje kryptomeny za rizikové, keďže môžu slúžiť na legalizáciu príjmov z trestnej činnosti. Práve z tohto dôvodu venujú zvýšenú pozornosť subjektom, ktoré poskytujú služby súvisiace s kryptomenami. Podľa jeho slov Fio banka plošne neruší žiadne účty, ale nové už neotvára.

 

 

Blízka budúcnosť ukáže, ako sa táto situácia bude vyvíjať, nakoľko krypto komunita neskladá zbrane a pripravujú sa podania na Protimonopolný úrad. Ten už voči bankám zasahoval aj v minulosti kvôli kartelovej dohode, za čo dostali miliónové pokuty.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: netky TT

Foto:  internetNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok