Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Kryptomeny
15. nov. 2018Leopold
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Kryptomeny. Otvorte časovú os udalostí.
ilustračné foto
ilustračné foto
13.06.2018 20:15 Ekonomika
Zatvárajú slovenské banky účty krypto spoločnostiam?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
13.06.2018 20:15 Ekonomika

Zatvárajú slovenské banky účty krypto spoločnostiam?BRATISLAVA – Kryptomeny majú aj na Slovensku značný počet zástancov, zdá sa však, že banky medzi nich nepatria. Niektoré slovenské banky začali už v máji zatvárať účty krypto spoločnostiam.


Jednou z obetí tohto rozhodnutia slovenských bánk je aj Peter Bešina, ktorý podniká v oblasti kryptomien už niekoľko rokov. Minulý mesiac mu však najväčšia banka na trhu zatvorila účet a následne k rovnakému kroku pristúpili aj ďalšie finančné inštitúcie. Všetko bez bližšieho vysvetlenia, údajne išlo o obchodné rozhodnutie.

 

Podľa dostupných informácií sa pán Bešina snažil otvoriť nový účet v iných bankách, avšak neúspešne. Akonáhle oznámil sféru podnikania, tak od neho banky dávali ruky preč.

 

Národná banka Slovenska

 

Majú banky strach z kryptomien?

 

Podobný osud postihol aj ďalšie subjekty, ktoré sa pohybujú v oblasti digitálnych mien a to nielen na Slovensku. Rovnaký prístup bánk už zaznamenali aj v Česku či Bulharsku, ale aj v USA a ďalších krajinách.

 

Na internete sa objavili neoverené informácie, že za touto iniciatívou by mohla stáť Národná banka Slovenska (NBS), ktorá mala listom vyzvať slovenské banky k tomuto kroku. Nasvedčuje tomu aj koordinovaný postup bánk, ktoré možno vidia v týchto spoločnostiach začínajúcu konkurenciu.

 

Spoločnosť pána Bešinu sa totiž zaoberala platobnými bránami pre podnikateľov a prevádzkovala tiež krypto bankomaty, v ktorých i ľudia mohli nakúpiť či predať digitálne meny ako Bitcoin a podobne.

 

 

Banky takýto postup odmietajú

 

Hovorkyňa Martina Vráblik Solčányiová informovala, že NBS odmietla akékoľvek špekulácie o nariadení takéhoto postupu. Podobne sa vyjadrila aj Marta Cesnaková, hovorkyňa Slovenskej sporiteľne, ktorá povedala, že SLSP neruší firmám obchodujúcim s kryptomenami účty a medializované informácie o nariadení od NBS považuje za konšpirácie a nezmysly.

 

Napriek týmto vyhláseniam má pán Bešina v rukách písomnú výpoveď, ktorú mu poslala sporiteľňa.

 

Hovorca českej Fio banky Zdeněk Kovář na rovinu povedal, že ich banka považuje kryptomeny za rizikové, keďže môžu slúžiť na legalizáciu príjmov z trestnej činnosti. Práve z tohto dôvodu venujú zvýšenú pozornosť subjektom, ktoré poskytujú služby súvisiace s kryptomenami. Podľa jeho slov Fio banka plošne neruší žiadne účty, ale nové už neotvára.

 

 

Blízka budúcnosť ukáže, ako sa táto situácia bude vyvíjať, nakoľko krypto komunita neskladá zbrane a pripravujú sa podania na Protimonopolný úrad. Ten už voči bankám zasahoval aj v minulosti kvôli kartelovej dohode, za čo dostali miliónové pokuty.reklama


Zdroj: netky TT

Foto:  internetNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok