Zariadenie pre pacientov s ebolou je aj na Slovensku

NETKY.SK • 5 August 2014, 15:46 • 2 min
Zariadenie pre pacientov s ebolou je aj na Slovensku

BRATISLAVA - Ak by slovenskému občanovi diagnostikovali ebolu, hospitalizovali by ho na Klinike infekčnej a geografickej medicíny v Bratislave.

slovakia

left justify in out

Ako agentúru SITA informoval Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ), ide o špecializované pracovisko, ktoré sa zaoberá infekčnými ochoreniami vrátane importovaných nákaz. Epidémia tejto nebezpečnej infekčnej choroby je momentálne v západnej Afrike a odborníci vyjadrili obavy z jej ďalšieho šírenia.

 

Pacient s podozrením na ebolu by bol podľa ÚVZ okamžite hospitalizovaný a izolovaný. Pokiaľ by sa diagnóza potvrdila, Slovensko by v rámci medzinárodných predpisov muselo jej výskyt okamžite hlásiť Svetovej zdravotníckej organizácii a Európskemu centru pre prevenciu a kontrolu chorôb. Okamžite by tiež bolo potrebné vyhľadať a vyšetriť osoby, ktoré boli s nakazeným v kontakte. Ak by slovenskému občanovi diagnostikovali ebolu v zahraničí, napríklad v Afrike, jeho prevoz na Slovensko by bol podľa ÚVZ komplikovaný. Vyžadoval by si totiž lietadlo, na palube ktorého by pacient mohol byť izolovaný, ako aj konzultácie so Svetovou zdravotníckou organizáciou a štátmi, cez ktorých vzdušný priestor by lietadlo prelietalo. 

Epidémia eboly zabila od februára v Guinei, Libérii a Sierra Leone vyše 800 ľudí. Chorobou sa nakazili aj dvaja americkí zdravotnícki pracovníci, pričom jedného z nich už previezli v podmienkach prísnej izolácie do Spojených štátov amerických. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR vyzýva občanov, aby zvážili nevyhnutnosť cestovania do spomínaných krajín. 

 

Ebola je infekčné vírusové ochorenie, neexistuje žiadna prevencia. Prejavuje sa horúčkou a bolesťami, neskôr zvracaním, hnačkami, vyrážkami a poruchami funkcie pečene a obličiek do dvoch až 21 dní od nakazenia. Prenáša sa priamym kontaktom s krvou alebo inými telesnými tekutinami živých alebo mŕtvych nakazených ľudí. Nakaziť sa možno aj nechráneným pohlavným stykom s uzdravenými pacientmi, a to aj niekoľko týždňov po ich uzdravení. Človek sa tiež môže nakaziť priamym kontaktom s krvou alebo telesnými tekutinami živých či uhynutých voľne žijúcich zvierat, ako sú opice, lesné antilopy alebo netopiere. Úmrtnosť na túto chorobu je medzi 50 a 90 percentami. 

 

Ak sa občan Slovenskej republiky zdržiaval v poslednom čase v infekciou postihnutých štátoch a pozoruje na sebe niektoré opísané príznaky, mal by podľa ÚVZ okamžite vyhľadať lekársku pomoc.



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies