Zápasy na MS vo futbale budú po prvýkrát rozhodovať aj ženy
Tohtoročné majstrovstvá sveta vo futbale v Katare budú prebiehať aj za účasti zástupkýň nežného pohlavia. Medzinárodná futbalová federácia FIFA zaradila do nominácie na šampionát Stéphanie Frappartovú z Francúzska, Salimu Mukansangaovú z Rwandy a Jošimi Jamašitaovú z Japonska.
Ďalšie tri ženy boli zvolené ako asistentky na čiarach. Komisia rozhodcov FIFA povolala celkovo 129 arbitrov vrátane videorozhodcov. O zápasy na turnaji, ktorý sa uskutoční od 21. novembra do 18. decembra, sa podelí celkovo 36 hlavných rozhodcov a 69 asistentov.
Nomináciu šiestich žien, pričom rolu asistentiek budú v Katare vykonávať Neuza Backová z Brazílie, Karen Medinaová z Mexika a Kathryn Nesbittová zo Spojených štátov amerických, označil šéf komisie rozhodcov FIFA Pierluigi Collina za zavŕšenie dlhodobého procesu. „Začalo to pred niekoľkými rokmi nasadzovaním ženských rozhodkýň do mládežníckych a mužských súťaží FIFA a ide o dôkaz toho, že rozhoduje kvalita, nie pohlavie. Dúfam, že nominácia elitných ženských rozhodkýň na dôležité mužské súťaže už nebude vnímaná ako senzácia, ale ako samozrejmosť,“ prezradil bývalý rozhodca.
Z tria žien v rozhodcovskom drese je najznámejšia 38-ročná Frappartová, ktorá už rozhodovala zápasy svetovej kvalifikácie a Ligy majstrov. Na konte má aj finále svetového šampionátu žien v roku 2019 alebo nedávne finále mužského Francúzskeho pohára. V uplynulých troch rokoch ju Medzinárodná federácia futbalových historikov a štatistikov IFFHS vyhlásila za najlepšiu rozhodkyňu sveta.
Šampionát v Katare je terčom obrovskej kritiky už od oznámenia miesta konania. Viacero medzinárodných organizácií sa takisto ohradilo voči údajnému porušovaniu ľudských práv miestnych robotníkov. Mimoriadne horúce počasie v Katare navyše spôsobilo preloženie termínu z obvyklého leta na začiatok zimy, čo znamená, že futbalové ligy si budú musieť dať nútenú prestávku.
Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš
účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.
Zdroj: Netky Róbert Krupár/goal.com/eurofotbal.cz
Foto: Facebook/FIFA
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk