Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
27. nov. 2020Milan
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustarčné foto
Ilustarčné foto
16.07.2018 15:26 Ekonomika
Zamestnávatelia: Treba sformulovať koncept európskeho priemyselného manifestu
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
16.07.2018 15:26 Ekonomika

Zamestnávatelia: Treba sformulovať koncept európskeho priemyselného manifestuBRATISLAVA - Zástupcovia zamestnávateľov Rakúska, Chorvátska, Českej republiky, Maďarska, Slovenska a Slovinska sú presvedčení, že počas rakúskeho predsedníctva v Rade Európskej únie (EÚ) je treba sformulovať koncept európskeho priemyselného manifestu, tzv. Viedenskú priemyselnú chartu. TASR o tom v pondelok informovala slovenská Republiková únia zamestnávateľov pred nadchádzajúcim neformálnym stretnutím Rady pre konkurencieschopnosť a rast v pondelok vo Viedni.


Zástupcovia zamestnávateľov vydali spoločné stanovisko, ktorým oslovili ministrov hospodárstva členských krajín EÚ vrátane slovenského ministra Petra Žigu (Smer-SD). V dokumente uvádzajú, že ekonomický rast, zamestnanosť, inovácie a technologický pokrok treba zaradiť medzi kľúčové oblasti pre Európu. Zamestnávatelia spoločne podporujú znižovanie emisií skleníkových plynov na európskej aj globálnej úrovni. Európa však doteraz kládla väčší dôraz na ochranu klimatického prostredia než na konkurencieschopnosť a otázky zabezpečenia dodávok energie. "Hoci sa stanovili ciele na zvýšenie energetickej účinnosti a rozmiestňovania obnoviteľných zdrojov energie, zároveň však došlo k poklesu priemyselných kvót," konštatujú.

 

Priemysel zohráva významnú úlohu v znižovaní emisií v rámci EÚ. Zdôraznili, že na to, aby nestratil svoju konkurencieschopnosť, je teraz potrebné, aby sa aj do boja proti klimatickým zmenám zapojili i ostatné odvetvia.

Stratégia európskej priemyselnej politiky pre rok 2030 a nadchádzajúce roky by mala podľa nich pozostávať z viacerých oblastí. Jej ciele by mali byť definované na rovnakej úrovni ako ciele EÚ v iných oblastiach. Treba zjednotiť implementáciu priemyselných politík, zvýšiť konkurencieschopnosť v oblasti nákladov a vytvoriť priaznivé investičné podmienky. Ďalej posilniť výskum a vývoj s cieľom podporiť inovácie či vytvoriť moderné medzinárodné obchodné vzťahy založené na jasných pravidlách, uzatvárajú zamestnávatelia.

 

Spoločná iniciatíva zväzov priemyslu a zamestnávateľov strednej a východnej Európy vznikla v roku 2005 ako neformálna platforma medzi priemyselnými a zamestnávateľskými zväzmi krajín Rakúska (Zväz rakúskych priemyselných odvetví), Chorvátska (Združenie zamestnávateľov Chorvátska), Českej republiky (Zväz priemyslu a dopravy Českej republiky), Maďarska (Zväz zamestnávateľov a priemyslu Maďarska), Slovenska (Republiková únia zamestnávateľov) a Slovinska (Združenie zamestnávateľov Slovinska).

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok