Anketa Netky.sk: Ktorú stranu by ste volili v parlamentných voľbách 2020 ?


volby
Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
BratislavaBratislava -1°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
30.12.2018 10:45 Domov
Zálohovanie PET fliaš by podľa Sólymosa nemalo zvihnúť ceny nápojov
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
30.12.2018 10:45 Domov

Zálohovanie PET fliaš by podľa Sólymosa nemalo zvihnúť ceny nápojovBRATISLAVA - Zálohovanie PET fliaš a plechoviek nezvýši cenu produktov, ktoré sa v nich predávajú.


Pre agentúru SITA to zdôraznil minister životného prostredia László Sólymos, ktorý je presvedčený, že občania za nápoje viac platiť nebudú. „Systém nie je tak finančne náročný, aby sa to odrazilo na cene produktu. Ten, kto zálohovanú fľašu vráti, nepríde o žiadne peniaze,“ vyhlásil. Ak niekto fľašu nevráti, peniaze späť nedostane a „bude to jeho daň za znečisťovanie životného prostredia prostredia“. Ministerstvo životného prostredia (MŽP) ešte začiatkom novembra informovalo, že sa rozhodlo zaviesť systém zálohovania PET fliaš a plechoviek, ktoré by sa malo stať realitou po roku 2020.

Sólymos chápe, že výrobcovia sú proti zálohovaniu PET fliaš, on to však považuje za najefektívnejší spôsob, ako zvýšiť ich recykláciu. „Štúdie hovoria, že ak chceme dosiahnuť mieru recyklácie nad 90 percent, jediným spôsobom je zálohovanie,“ vyhlásil. Pripomenul, že na Slovensku platí podľa zákona princíp, že ten, kto odpad, vrátane PET fliaš a plechoviek, vyrobí, sa musí postarať o jeho likvidáciu. „Zaplatiť to musí výrobca. Znečisťovateľ totiž platí,“ povedal Sólymos.

Pripustil, že systém si vyžiada počiatočné investície, ktoré sa však dajú rozložiť viac rokov a aj štát je pripravený pomôcť výhodnými pôžičkami. „Samotný systém a jeho prevádzka už veľa nestojí,“ uviedol minister.

Inštitút environmentálnej politiky (IEP) odhadol vstupné náklady, napríklad na nákup automatov, na 80 miliónov eur, prevádzkové náklady vyčíslili na päť miliónov eur ročne. Záloha za jednu PET fľašu by mala byť 12 centov, za plechovku desať centov. PET fľaše sú podľa ministra Sólymosa najviditeľnejší plastový odpad znečisťujúci prírodu, zároveň sú však aj najhodnotnejší artikel, čo sa týka ich recyklácie a zhodnocovania, keďže sa z nich dajú vyrobiť mnohé ďalšie produkty.

Systém zálohovania PET fliaš funguje v desiatich krajinách Európy – na Islande, vo Fínsku, Švédsku, v Nórsku, Dánsku, Nemecku, Litve, Estónsku, Chorvátsku a Srbsku. V strednej Európe zatiaľ zavedené nie je, takže Slovensko by sa mohlo stať prvou krajinou v regióne, ktorá zálohovanie zavedie do praxe.

 reklama


Zdroj: SITA

Foto:  pixabay.comNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok