Zákon z dielne ministerstva pôdohospodárstva o ekovýrobe dostal zelenú
BRATISLAVA - Návrh zákona o ekologickej poľnohospodárskej výrobe zavedie vstupné preverenie predpokladov žiadateľa, ktorý plánuje začať s ekologickou poľnohospodárskou výrobou. To sa udeje ešte pred jeho povinným zaregistrovaním v kontrolnom ústave.
Návrhu zákona z dielne Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR prešiel na štvrtkovom rokovaní parlamentu. Účinnosť by mal nadobudnúť 1. januára 2021.
Zákon upravuje viaceré povinnosti
"Návrh zákona ustanovuje orgány štátnej správy v oblasti ekologickej poľnohospodárskej výroby, určuje príslušný orgán pre ekologickú poľnohospodársku výrobu v Slovenskej republike podľa euronariadenia," priblížil agrorezort.
Podľa rezortu návrh zákona súčasne upravuje povinnosti prevádzkovateľov ekologickej poľnohospodárskej výroby, povinnosti inšpekčných organizácií, ako aj označovanie produktov ekologickej poľnohospodárskej výroby logom Európskej únie a grafickým znakom ekologickej poľnohospodárskej výroby, uvedeným v prílohe návrhu zákona.

Návrh zákona vznikol v spolupráci s Ústredným kontrolným a skúšobným ústavom poľnohospodárskym (ÚKSÚP) v Bratislave na účely vykonania európskeho nariadenia z 30. mája 2018 o ekologickej poľnohospodárskej výrobe a označovaní produktov ekologickej poľnohospodárskej výroby.
Prešiel aj pozmeňovák
Plénum zároveň schválilo aj pozmeňujúci návrh poslanca Jaroslava Karahutu (Sme rodina). V pôvodnom návrhu bola povinnosť predkladať nájomné zmluvy.

Tvrdí, že táto povinnosť zvyšuje administratívnu záťaž žiadateľa o ekologickú výrobu, keďže na každú parcelu by mal predložiť nájomnú zmluvu a nie všetky nájomné zmluvy musia byť uzatvorené alebo mať písomnú podobu.
Dopĺňa tiež do zákona formulku, podľa ktorej sa na konanie o uložení pokuty vzťahuje správny poriadok. Poslanci odobrili aj pozmeňujúci návrh poslankyne Jarmily Halgašovej (SaS).

Ustanoví sa, že register prevádzkovateľov a register inšpekčných organizácií sa zverejňujú na webovom sídle ÚKSÚP. Zaviesť sa tiež má nová skutková podstata priestupku.
Cieľom je postihovať porušenie povinnosti označiť produkty ekopoľnovýroby tzv. logom EÚ a tiež porušenie pravidiel pri označovaní aj dobrovoľným slovenským logom. Zvýšiť sa majú aj pokuty za priestupky, ktoré sú vo vládnej novele zákona podľa Halgašovej pomerne nízke.
Zdroj: TASR/Netky Katarína Žáková
Foto: Pixabay
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk