Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
16. apr. 2021Dana
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
02.07.2020 12:49 Domov
Zákon na odoberanie titulov treba dobre premyslieť, aby nebol bezzubý
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
02.07.2020 12:49 Domov

Zákon na odoberanie titulov treba dobre premyslieť, aby nebol bezzubýBRATISLAVA – Zákon, ktorý bude upravovať odoberanie titulov, treba dobre premyslieť, aby na jednej strane nebol bezzubý a zároveň, aby nedošlo k poškodzovaniu ľudí.


Je potrebné pripraviť kvalitnú legislatívu, ale tá musí ísť ruka v ruke s podporou ako napríklad dobudovanie Centrálneho registra záverečných prác tak, aby zachytával väčší rozsah zdrojov. To uviedla expertka na vysoké školy Renáta Hall.

 

Preťažená administratíva

Potrebné je tiež zvážiť zakúpenie prístupov do iných zahraničných databáz, vyčleniť prostriedky na vybudovanie centier pre akademické písanie na vysokých školách a vnútorných systémov zabezpečovania kvality, ktoré požaduje nová akreditácia.

 

"Taktiež je potrebné, aby mali učitelia dostatok času čítať práce, teda aby toto bolo brané do úvahy pri nastavovaní ich úväzkov. Momentálne sú dosť zaťažení administratívou a hodnotia sa u nich hlavne vedecké výstupy, na ktoré sa sústredia," poznamenala Hall s tým, že to, či kvalitne vedú diplomantov alebo doktorandov nebýva zohľadňované pozitívne ani negatívne.

 

Ako dodala, toto je kľúčové, lebo práve školiteľ hrá najdôležitejšiu úlohu vo vedení študenta a pri prípadnom odhalení plagiátu. Softvér je podľa nej len pomôckou.

 

 

Hall si myslí, že je potrebné námatkovo prechádzať počas akreditácie texty, a keď sa objaví viacero podozrivých textov na jednej škole či pracovisku, tak sa na to treba pozrieť bližšie.

 

"Neviem si predstaviť plošné zhodnotenie všetkých prác," povedala. Poukázala na to, že práce by musel niekto dôsledne čítať, pričom ide o práce zo stoviek rôznych študijných programov.

 

Ako tvrdí, "nie je reálne, aby na to bola nejaká jedna komisia, ale museli by sa do toho zapojiť akademici naprieč Slovenskom a odbormi, čo by ich zahltilo a blokovalo od inej práce."

 

Zákon, ktorý upravuje odoberanie titulov, pripravovalo už bývalé vedenie rezortu školstva na čele s ministerkou Martinou Lubyovou (SNS). Expertka na vysoké školy uviedla, že v tomto návrhu pozitívne vnímala tri veci.

 

Poňatie problematiky

"Prvou je poňatie problematiky odoberania titulov na všetkých úrovniach, teda aj u docentov a profesorov. Toto je dôležité, pretože rovnaký meter by mal platiť na všetkých," poznamenala.

 

Návrh zákona hovorí aj o tom, že v komisii, ktorá pripravuje návrh pre rektora na konanie ohľadom odobratia titulov, boli navrhovaní aspoň dvaja členovia zvonku vysokej školy.

 

"Čím sa môže zvýšiť predpoklad, že komisia sa nebude báť byť objektívna. Tretia podnetná vec je, že v tom návrhu bola možnosť vzdať sa titulu, čo by napríklad vyriešilo súčasnú kauzu predsedu parlamentu," priblížila Hall.

 

Ako dodala, návrh predošlej ministerky školstva "bol veľmi deravý v zmysle samotnej realizovateľnosti." 

 

 

Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) čelí podozreniu z plagiátorstva pre jeho diplomovú prácu. OĽaNO navrhlo, aby minister školstva Branislav Gröhling (SaS) a ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) pripravili zákon, ktorý by umožňoval spätné preverovanie záverečných prác. 

 

Kolíková sľúbila právnu analýzu k odoberaniu titulov, Gröhling sa vyjadril, že nie je možné spätne odoberať tituly.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/Netky Barbora Lucivjanska

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok