Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
5. mar. 2021Fridrich
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Podpredseda KDH Pavol Zajac (vpravo)
Podpredseda KDH Pavol Zajac (vpravo)
29.12.2015 11:02 Ekonomika
Zajac: Slovensku prepadne z eurofondov viac ako 1,5 miliardy eur
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
29.12.2015 11:02 Ekonomika

Zajac: Slovensku prepadne z eurofondov viac ako 1,5 miliardy eurBRATISLAVA – Slovensku prepadne podľa podpredsedu KDH Pavla Zajaca z eurofondov viac ako 1,5 miliardy. Ako povedal dnes pre agentúru SITA, s blížiacim sa koncom roka 2015 je už definitívne jasné, že z prideleného balíka eurofondov vo výške 11,5 miliardy eur Slovensko nenávratne stratí viac ako 1,5 miliardy.


„Skoro jedna miliarda sa nestihne vyčerpať, a viac ako 543 mil. eur nám EÚ už nepreplatí z dôvodu chýb, predražených nákupov alebo netransparentných obstarávaní,“ povedal Zajac s tým, že stane sa to napriek tomu, že Slovenská republika dostala v roku 2013 od Európskej komisie spolu s Rumunskom výnimku na predlžené čerpanie o ďalší rok, keďže sme patrili dlhodobo medzi krajiny s najhorším poberaním zdrojov EÚ.


Zajac tiež upozornil, že doterajšie čerpanie eurofondov bolo nastavené v roku 2006 prvou vládou Roberta Fica. „Určila veľký počet operačných programov a ich riadiacich orgánov, zadefinovala zložitý byrokratický proces, ktorý umožňoval netransparentný výber uchádzačov o finančný príspevok z fondov EÚ. Preto je hlavná zodpovednosť za nedočerpanie eurofondov v období 2007-2013 na strane vlády Roberta Fica, ktorý tu vládne už osem rokov a preto za tento stav nesie plnú politickú zodpovednosť,“ vyhlásil Zajac.


Zajac pripomenul, že na tento nelichotivý stav s eurofondmi ako opoziční poslanci parlamentného finančného výboru dlhodobo upozorňovali vládu Roberta Fica a žiadali o nápravu a prijatie účinných opatrení pre zlepšenie čerpania eurofondov v programovom období 2007-2013. „Minister Ľubomír Vážny ubezpečoval poslancov, ale aj verejnosť, že Slovensko v roku 2015 zvýšeným úsilím dobehne to, čo sa nestihlo za predchádzajúce roky. Slovenská republika sa totiž opäť dostáva do časového sklzu, keďže krajiny EÚ už dva roky dostávajú financie z nového programového obdobia 2014 – 2020, z ktorého Slovensko zatiaľ čerpalo minimálne,“ konštatoval Zajac.


Ďalšie definitívne stratené eurá predstavujú podľa podpredsedu KDH korekcie eurofondov, teda financie, ktoré EÚ nepreplatí Slovensku pre chyby, predražené nákupy alebo netransparentné obstarávania. „Tieto stovky miliónov musíme zaplatiť z nášho štátneho rozpočtu a teraz nám chýbajú napríklad na zvyšovanie platov zdravotných sestier a učiteľov, znižovaní nezamestnanosti alebo na opravu ciest,“ zdôraznil Zajac. Celková suma korekcií, ktoré Slovensku nepreplatí Európska únia, bude však podľa neho omnoho vyššia ako 550 mil. eur, keďže v posledných dvoch rokoch bolo výraznejšie čerpanie spojené s neúčelným nakladaním zdrojov Európskejreklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok