Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
3. mar. 2021Bohumil
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
01.10.2019 08:43 Relax
Začína chrípková sezóna, takto sa treba chrániť
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
01.10.2019 08:43 Relax

Začína chrípková sezóna, takto sa treba chrániťBRATISLAVA - Na začiatku chrípkovej sezóny je dôležité posilniť obranyschopnosť svojho organizmu dopĺňaním vitamínov, pravidelným pohybom i dôkladným umývaním rúk.


Treba dodržiavať zásady prevencie na verejných priestranstvách, na pracoviskách, vo výchovno-vzdelávacích zariadeniach aj doma. Predovšetkým pre rizikové skupiny ľudí je najúčinnejším spôsobom prevencie očkovanie proti chrípke, pripomína Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ). Do týchto skupín patria predovšetkým seniori, osoby so závažnými chronickými ochoreniami, ľudia s oslabenou imunitou, tehotné ženy a zdravotníci.

 

 

Pôvodcovia chrípky a prechladnutia sa do organizmu dostávajú cez horné dýchacie cesty a spojovky. V čase chrípkovej sezóny by teda ľudia mali dbať na ochranu zdravia osôb v bezprostrednej blízkosti, kýchať a kašľať do jednorazových vreckoviek, ktoré po použití zahodia do koša.

 

 

Počas chrípkovej sezóny si treba čo najčastejšie umývať ruky teplou vodou a mydlom a pripomínať to aj deťom. Treba namydliť celé dlane, chrbty rúk, priestory medzi prstami aj za nechtami. V prípade núdze pomôžu aj dezinfekčné gély na alkoholovej báze. "Dôkladným umývaním rúk zabraňujeme riziku prenosu rôznych chorôb, vrátane chrípky a podobných ochorení. Umývanie rúk je najjednoduchší spôsob, ako vo veľkej miere predísť rozšíreniu respiračných infekcií, rovnako ako hnačkových ochorení a žltačky typu A," hovorí hlavný hygienik SR Ján Mikas. "Vírus chrípky prežíva na odeve, papieri či vreckovkách osem až 12 hodín. Na hladkých povrchoch dokonca 24 až 48 hodín," povedal Mikas.

 

 

K prenosu ochorenia môže dôjsť aj kontaminovanými predmetmi ako sú napríklad držiaky v hromadnej doprave, nákupné košíky a kľučky. V miestnostiach treba podľa hlavného hygienika dbať na pravidelné nárazové vetranie a v čase narastajúceho počtu chorých je vhodné vyhýbať sa uzavretým priestorom s vyššou koncentráciou ľudí. Ďalej zdôraznil, že vírus chrípky prežije v prachu a v izbovej teplote i niekoľko dní. V domácnosti sa preto počas chrípkovej sezóny odporúča upratovanie "navlhko", teda s použitím chemických dezinfekčných prostriedkov.

 

Chrípková sezóna trvá na severnej pologuli od októbra do konca apríla. V tomto období odborníci predpokladajú väčší výskyt chrípky a chrípke podobných ochorení. Počas chrípkovej sezóny môže dôjsť k chrípkovej epidémii. Podľa geografického šírenia sa rozlišuje lokálna, okresná, krajská a celoštátna epidémia. Vo všeobecnosti ide o epidémiu vtedy, ak chorobnosť vzrastie dvojnásobne na území okresu, kraja či celej republiky počas dvoch po sebe idúcich týždňov, alebo tieto epidémie postihnú viac ako polovicu územia, pričom musí byť laboratórne potvrdená cirkulácia chrípkových vírusov.

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR / netky MS

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok