Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Koronavírus
26. jan. 2023Tamara
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Koronavírus. Otvorte časovú os udalostí.
Únia na súde obvinila spoločnosť AstraZeneca, že konala v zlej viere a požaduje kompenzáciu.
Únia na súde obvinila spoločnosť AstraZeneca, že konala v zlej viere a požaduje kompenzáciu.
27.05.2021 07:18 Zahraničie
Začal sa dlhoočakávaný súdny proces medzi EÚ a spoločnosťou AstraZeneca, ktorá porušila dohody o dodávkach vakcín
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
27.05.2021 07:18 Zahraničie

Začal sa dlhoočakávaný súdny proces medzi EÚ a spoločnosťou AstraZeneca, ktorá porušila dohody o dodávkach vakcínBRUSEL - V Bruseli sa v stredu začal očakávaný súdny proces medzi Európskou úniou (EÚ) a britsko-švédskym farmaceutickým gigantom AstraZeneca.


Únia na úvodnom pojednávaní obvinila výrobcu liekov, že konal v zlej viere a poskytol vakcíny proti koronavírusu iným štátom napriek tomu, že prisľúbil ich dodanie členským krajinám EÚ.

 

AstraZeneca obchádzala EÚ
Na základe kontraktu so spoločnosťou AstraZeneca počítala EÚ v počiatočnej fáze s 300 miliónmi dávok vakcíny proti koronavírusu, ktoré mali distribuovať medzi jej 27 členských štátov.

 

Súčasťou dohody bola možnosť dodania ďalších 100 miliónov dávok. V prvom štvrťroku 2021 však AstraZeneca dodala iba 30 miliónov dávok a tvrdí, že v druhom kvartáli môže poskytnúť iba 70 miliónov, namiesto 180 miliónov, ktoré predtým sľúbila.

 Právnik EÚ Rafael Jafferali pre súdom uviedol, že spoločnosť plánuje dodať zakontrahovaný počet dávok do konca decembra, no dodal, že „šesťmesačné oneskorenie znamená jasné zlyhanie“.

 

Euroblok požaduje vysoké kompenzácie

Požiadal súd, aby spoločnosti uložil pokutu 10 miliónov eur za porušenie dohody a prinútil firmu AstraZeneca zaplatiť 10 eur za dávku za každý deň omeškania ako kompenzáciu za porušenie dohody s EÚ.

Jafferali poznamenal, že 50 miliónov dávok, ktoré mali byť dodané do EÚ, išlo namiesto toho do tretích krajín, čo bolo „v rozpore“ s dohodou.

 

Podľa ďalšieho právnika EÚ Charlesa-Edouarda Lamberta spoločnosť AstraZeneca nevyužila všetky prostriedky, ktoré mala k dispozícii, na zabezpečenie plnenia dohody.

AstraZeneca tvrdí, že dohodu plne dodržiavala, pričom dodala, že výroba vakcín je zložitý proces a vyvinula maximálne úsilie na včasné dodanie.

 


Aj keď Európska komisia trvá na tom, že očkovacia látka AstraZeneca zostáva súčasťou jej očkovacej stratégie, EÚ sa v ostatných týždňoch od farmaceutickej spoločnosti jednoznačne dištancovala, keď uprednostnila konzorcium Pfizer/BioNTech.

 

Komisia prekvapivo nevyužila možnosť kúpiť ďalších 100 miliónov dávok na základe súčasnej dohody, ktorú uzatvorila so spoločnosťou AstraZeneca.


Prečítajte si tiež: V stredu sa začne súdny proces v spore medzi Európskou úniou a spoločnosťou AstraZenecareklama


reklama


Zdroj: SITA/Netky Katarína Žáková

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
ad
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok