Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
20. sep. 2020Ľuboslav
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
03.08.2020 20:13 Domov
Za utýranie zvieraťa môže páchateľovi hroziť osem rokov za mrežami
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
03.08.2020 20:13 Domov

Za utýranie zvieraťa môže páchateľovi hroziť osem rokov za mrežamiBRATISLAVA – Tri až osem rokov za mrežami. Toľko môže hroziť páchateľovi, ktorý sa dopustí trestného činu utýrania zvieraťa na smrť.


Vyplýva to z návrhu novely trestného zákona, ktorý je v súčasnosti v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Usmrtenie zvieraťa utýraním nebolo doteraz v trestnom zákone zohľadňované. Páchateľom hrozil maximálne dvojročný trest, ktorý bol kvalifikovaný ako týranie.

 

So schválením novely príde adekvátny trest 
Ak dôjde k schváleniu novely, horná hranica trestu za týranie sa môže páchateľovi zvýšiť na šesť mesiacov až tri roky za mrežami.

 

„Takáto zmena reflektuje trend, kedy sa skorší prístup k zvieratám ako k veciam mení na prístup k zvieratám ako k živým tvorom. Prax totiž preukázala, že vo väčšine prípadov sa pri prvopáchateľoch konanie vymedzené pri trestnom čine týrania zvierat kvalifikuje len ako priestupok s uložením pokuty, prípadne sa využíva inštitút podmienečného odkladu výkonu trestu odňatia slobody,“ uvádza sa v dôvodovej práve.

Podľa predkladateľov návrhu, ktorými je skupina koaličných poslancov zo strán Sloboda a solidarita (SaS) a Za ľudí, tak terajšia podoba zákona absolútne neplní funkciu individuálnej a ani generálnej prevencie a nechráni spoločnosť pred páchaním tejto závažnej trestnej činnosti.

 

 

Nová právna kvalifikácia
Novým trestným činom bude aj organizovanie zvieracích zápasov. Trestný zákon doteraz nepoznal právnu kvalifikáciu, ktorá by trestala štvanie jedného zvieraťa proti inému zvieraťu.

 

Po schválení novely zákona sa za týranie zvierat bude považovať aj neposkytnutie potrebne pomoci zvieraťu. Odsúdení tak budú môcť byť aj tí chovatelia zvierat, ktorí im neposkytli dostatok potravy či adekvátnu zdravotnú starostlivosť, čo môže byť považované za týranie.

Predkladatelia zákona zároveň deklarujú, že trestné činy týrania zvierat budú po novele zákona radené medzi trestné činy voči životnému prostrediu. V súčasnosti trestné činy týkajúce sa zvierat spadajú pod „trestné činy proti iným právam a slobodám“.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/Netky Barbora Lucivjanska

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok