Za lekárskym ošetrením do zahraničia by cestovalo 43 percent Slovákov

NETKY.SK • 17 August 2015, 15:10 • 2 min
Za lekárskym ošetrením do zahraničia by cestovalo 43 percent Slovákov

BRATISLAVA - Za lekárskym ošetrením do inej krajiny EÚ by bolo ochotných vycestovať až 43 % Slovákov.

slovakia

left justify in out

Vyplýva to z prieskumu Európskej komisie, ktorý uskutočnila v októbri minulého roka. Pre ošetrenie, ktoré nie je u nás dostupné, by cestovalo 68 %, za kvalitnejším ošetrením by išlo 61 %, vyšetrenie u renomovaného špecialistu ako dôvod uviedlo 40 % Slovákov. Do spomínaného prieskumu sa v 28 krajinách EÚ zapojilo celkovo 27 868 respondentov, z toho 1 038 Slovákov. Na Slovensku zbierala dáta agentúra TNS Slovakia.


Tendenciu cestovať za lekárskym vyšetrením do zahraničia majú skôr podľa zverejnených informácií obyvatelia menších krajín, ako sú Malta (78 %), Holandsko (67 %), Cyprus (66 %), Dánsko a Luxembursko (obe krajiny po 22 %).


O tom, že máme nárok na lekárske ošetrenie v ktorejkoľvek krajine EÚ, ako aj na preplatenie nákladov spojených s týmto ošetrením zdravotnou poisťovňou, vie podľa prieskumu 63 % Slovákov. Iba tretina si však myslí, že je o nároku na preplatenie nákladov dobre informovaná. O existencii národného kontaktného miesta, ktoré poskytuje informácie o cezhraničnej zdravotnej starostlivosti, vie len pätina ľudí na Slovensku.


Keby sme hľadali informácie o zdravotnej starostlivosti v inej krajine EÚ, tak by sme sa v prvom rade obrátili na svoju zdravotnú poisťovňu (60 %). Tretina Slovákov by sa informovala aj u svojho všeobecného lekára alebo lekára špecialistu (31 %), na internete (30 %), alebo by sa spýtali svojich priateľov a rodiny (28 %).


Lekárske ošetrenie v inej krajine EÚ absolvovalo za ostatných 12 mesiacov 5 % Slovákov. Z tohto počtu 3 % plánovane a 2 % neplánovane. Najviac do zahraničia za lekárskym ošetrením cestujú Luxemburčania, konkrétne 16 %. Nasledujú Taliani (12 %) a Maďari (10 %). Na druhej strane, najmenej Bulhari (1 %), Nemci, Gréci, Estónci a Briti (všetky národy po 2 %).


V roku 2011 prijali Európsky parlament a Európska rada smernicu o právach pacientov uplatniť si zdravotnú starostlivosť v ktorejkoľvek krajine EÚ. Cieľom smernice bolo určiť jasné pravidlá a poskytnúť pacientom informácie o prístupe a o preplatení nákladov na zdravotnú starostlivosť poskytnutú v inej krajine EÚ. Smernica vstúpila do platnosti 25. októbra 2013 vo všetkých členských krajinách EÚ.
 



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies