Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
20. sep. 2020Ľuboslav
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
26.09.2013 19:00 Šport
Za divácke násilie hrozia tisícové pokuty i zákaz účasti
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
26.09.2013 19:00 Šport

Za divácke násilie hrozia tisícové pokuty i zákaz účastiBRATISLAVA - Prísnejšie tresty pre agresívnych športových fanúšikov prináša nový zákon o organizovaní verejných športových podujatí. Za priestupky diváckeho násilia pri rizikových podujatiach by mohli dostať pokutu až do výšky 3 000 eur. Návrh zákona z dielne ministerstva školstva vo štvrtok schválila vláda SR.


"Našou spoločnou ambíciou je vytvorenie takých podmienok, za ktorých budú športoviská dôstojným miestom pre fanúšikov so zmyslom pre fair-play a nebudú slúžiť ako aréna pre ľudí, ktorí športové podujatie vnímajú ako príležitosť na šarvátky," vysvetľuje hovorca ministra školstva Michal Kaliňák. Návrh sa sústredí najmä na futbal a hokej, teda na podujatia, počas ktorých dochádza k neslušnému chovaniu fanúšikov či diváckemu násiliu. Rezort školstva chcel ísť najprv cestou novely zákona, zmeny však boli napokon také rozsiahle, že vypracovali nový zákon.

Rizikoví fanúšikovia, a to či už na základe predchádzajúcich postihov alebo na základe ich správania sa napríklad na stanici, letisku, parkoviskách či v pohostinských zariadeniach, sa na športový zápas nedostanú. Návrh zákona tiež prináša v trestnom konaní nový alternatívny druh trestu - zákaz účasti na verejných podujatiach. Postihovať bude tú oblasť života páchateľa, v rámci ktorej sa trestného činu dopustil. Obvinený alebo odsúdený sa bude musieť dostaviť na príslušný útvar Policajného zboru SR v mieste obvyklého pobytu. Prísnejší má byť postih za priestupky diváckeho násilia a priestupkovú recidívu. Za priestupok diváckeho násilia hrozia fanúšikom pokuty až do výšky 1 500 eur. Ak priestupky spáchajú počas podujatia označeného za rizikové, zaplatiť môžu až 3 000 eur. Za priestupok diváckeho násilia však možno uložiť i zákaz účasti na určených podujatiach, a to až na päť rokov. Ak si svoje povinnosti pri rizikovom podujatí napríklad nesplní organizátor, hrozí mu pokuta až do výšky 50-tisíc eur. Po novom bude správne delikty prerokúvať obvodný úrad, nie obec. "Doposiaľ to robili obce, ktoré však boli často ako spoluvlastník športového klubu/zariadenia v konflikte záujmov," priblížil hovorca ministra školstva Michal Kaliňák. Zákon sa nebude vzťahovať na malé či komunitné podujatia a na podujatia takých športových odvetví, ktoré nebývajú problémové.

Prísnejší bude režim organizácie rizikových podujatí najmä pri futbale či hokeji. Pri rizikových podujatiach bude musieť organizátor v sektoroch pre fanúšikov hostí zabezpečiť, aby všetky vstupenky boli na meno. V odôvodnených prípadoch to môže uplatniť aj na priaznivcov domáceho mužstva. Pre divákov podporujúcich hostí musí byť vyčlenený najmenej jeden sektor v nižšej kategórii vstupeniek a jedna časť sektora vo vyššej kategórii. Na rizikovom podujatí sa tiež budú môcť podávať len alkoholické nápoje, ktorých obsah alkoholu nie je vyšší ako 4,1 percenta. Toto bude platiť len ak obec či mesto nevydali na ich predaj či podávanie zákaz.

Podľa návrhu zákona si tiež polícia bude môcť uplatniť preplatenie nákladov na policajný zásah v prípadoch, keď bol zásah nutný pre hrubé porušenie povinnosti zo strany organizátora akcie. Zavádza sa aj nový systém odbornej prípravy hlavných usporiadateľov, bezpečnostných manažérov a usporiadateľov. Vzdelávať sa budú napríklad v oblasti práva, poskytnutia prvej pomoci či riešenia krízových situácií. Hlavnú úlohu budú zohrávať národné športové zväzy, ktoré zabezpečia odbornú prípravu. Usporiadateľov z vedomostí aj vyskúšajú. Organizátor bude musieť pred začiatkom zápasu zabezpečiť zaškolenie členov usporiadateľskej služby. Na novele s rezortom školstva pracovalo aj ministerstvo vnútra, spravodlivosti, Generálna prokuratúra SR, športové zväzy a ďalšie subjekty. Ak návrh zákona schváli parlament a prezident ho podpíše, nadobudne účinnosť od 1. januára 2014.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  archívNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok