Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
2. okt. 2022Levoslav
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
02.08.2022 09:25 Zaujímavosti
Z pokladov Biblie: Toto jedno si vraj máme chrániť nado všetko!
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
02.08.2022 09:25 Zaujímavosti

Z pokladov Biblie: Toto jedno si vraj máme chrániť nado všetko!Ťažká je niekedy úloha človeka, lebo svet má širokú náruč, do ktorej sa mu zmestí dobré aj zlé, šťastné aj nešťastné. Ťažká je zodpovednosť, lebo zvereného je veľa-preveľa, a treba sa starať, polievať, a, áno, i chrániť.


Nekonečne dlho by sa dali počúvať prednášky vyučujúce o dôležitosti chrániť si financie alebo ako by odborníci múdri aj skúsení, vedeli poradiť, ako jednať so zdravím a vedome, ale i nevedome ho nepoškodzovať. Chrániť by sa mali vzťahy, či takého alebo onakého druhu, lebo pre každý jeden je nevyhnutná spoločná vášeň na pokračovanie.

 

Zo sveta: António Guterres: Pokúšame šťastie, kým stojíme na prahu jadrovej vojny

 

 

Rovnako nutné je však dávať pozor i na oči, aby nehľadeli, kam hľadieť nemajú, na uši, aby nepočuli, čo im nie je dané počuť a ústa, aby nevyriekli slová, čo sa nebudú dať vziať späť. Predsa je jedno, jedno, čo vyčnieva. Jedno, ktoré je silné, a predsa sa ľahko zlomí. Jedno, ktoré sa síce i po posekaní na tisíc kúskov môže zlepiť, ale viac nikdy nebude ako predtým. Nikdy viac.

 

Do Biblie je vtesnaná istá veľmi výnimočná kniha s dokonalým názvom Príslovia. Je to múdrosť ponúknutá v slovách, je to učiteľ bez tváre, ponechaný len v riadkoch. A v jednom verši kráľ Šalamún, považovaný za autora, napísal:

„Nado všetko si chráň svoje srdce, lebo z neho pramení život.“

 

 

Hoc je to len jedna veta, spôsob, akým sa prihovárala ľuďom vtedy a aj dnes a prihovorí sa aj tým, čo prídu po nás, nenecháva nikoho na pochybách, že je to dôležité. Že je to čosi, nad čím by sme sa mali zamyslieť. Že je to niečo, čo sa oplatí pripomínať si zasa a zasa.

 

Chrániť si srdce neznamená nikomu neveriť, to nie. Veď si máme byť vzájomne nablízku a naše spojenia jakživ nepoplynú hladko bez dôvery. Avšak je na zvážení, že nie každý si zaslúži, aby sme mu srdce vložili do rúk a je správne vyčkať, kým vyzradíme slabosti a ukážeme svoje strachy.

 

 

Chrániť si srdce neznamená, že nemáme odpúšťať, naopak, Boh sám je zhovievavý a milosrdný a k rovnakým cnostiam volá i nás, Jeho stvorenia. Avšak ak ktosi opakovane zradil, ak skúsenosť vraví, že srdce bolo viac ráz zranené a spamätanie sa trvalo dlho, potom je naozaj vhodné spytovať sa, či opätovné hľadanie dôvernosti dopadne inak. Či nie je nemúdre pokúšať sa plávať v tých istých vodách, keď sme sa predtým skoro utopili.

 

Prečítajte si aj: Pripomíname si Pamätný deň rómskeho holokaustu. Na čo podľa ministra Korčoka zabúdame?

 

 

Chránenie srdca má čo do činenia s nastavovaním si  zdravých hraníc, so skutočnou láskou, čo ľúbi, ale i vidí, s múdrosťou, ktorá je mierumilovná, ale ani nezabúda na logiku. Chránenie srdca znamená i poslušnosť voči Bohu, lebo keď to raz ustanovil vo svojom slove, potom na to mal iste vynikajúci dôvod. Chránenie srdca znamená hľadanie zdravia. Kto si chráni srdce, miluje život.

 

Z domova: K čomu vyzýva minister Jaroslav Naď členov strany SaS?reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky Michaela Mihoková

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok