Z nemocníc odišli stovky sestier, v Prešove pomáha armáda

NETKY.SK • 1 Február 2016, 09:22 • 2 min
Z nemocníc odišli stovky sestier, v Prešove pomáha armáda

BRATISLAVA - Väčšine sestier, ktoré podali hromadné výpovede, včera plynul posledný deň výpovednej lehoty. Od dnes by tak podľa údajov sesterskej komory malo z nemocníc odísť 602 sestier, ďalších 122 tak má urobiť od marca. Ministerstvo zdravotníctva hovorí o nižšom čísle, a to 548.

slovakia

left justify in out

Najviac sestier má chýbať v prešovskej a žilinskej nemocnici. Výpovede podali sestry celkovo v 11 nemocniciach - v Košiciach, Trnave, Poprade, Bojniciach, Žiline, Prešove, Martine, Trenčíne, Dolnom Kubíne, Trstenej a Čadci. Stovky ich však neskôr stiahli.

 

"K zajtrajšiemu dňu z našich nemocníc odchádza 540 sestier. Napriek takémuto vysokému číslu sa podarilo stabilizovať všetky oddelenia. Všetky budú aj naďalej fungovať," uviedla včera šéfka komunikačného oddelenia rezortu Zuzana Čičmáriková. Informácie o obmedzení činnosti oddelení v Žiline nie sú podľa jej slov pravdivé, žilinské ARO má ostať v činnosti vďaka novým posilám.

 

Fakultné nemocnice v Žiline a Prešove budú poskytovať nielen akútnu, ale aj odkladnú zdravotnú starostlivosť, avizovalo ministerstvo. "Informácie o tom, že hrozí akýkoľvek krízový stav, nie sú pravdivé," zdôraznila Čižmáriková s tým, že rezort garantuje zdravotnú starostlivosť pre všetkých občanov. Tvrdenia o jej ohrození označil rezort za klamstvá.

 

Komora aj odbory upozornili, že od pondelka (1. 2.) ostane pre odchod sestier bez adekvátnej zdravotnej starostlivosti vyše milióna pacientov. Ministerstvo zdravotníctva to odmietlo a označilo za šírenie poplašnej správy. Rezort viackrát deklaroval, že zdravotná starostlivosť bude zabezpečená. S jej zabezpečovaním má v prešovskej nemocnici vypomôcť armáda.

 

So zástupkyňami sestier hovoril v piatok (29.1.) neplánovane premiér Robert Fico (Smer-SD), ich rozhodnutie zotrvať na výpovediach to však nezmenilo. Šéf kabinetu si podľa svojich slov vypočul ich postoje. "Našim požiadavkám nepovedal ani áno, ani nie a v podstate musia sestry vydržať," skonštatovala po stretnutí šéfka ich odborov Monika Kavecká. Komora aj odbory viackrát kritizovali vládu, že pre riešenie situácie nič nerobí.

 

Prešovská nemocnica sa zmenila na MASH

 

V prešovskej nemocnici dnes končí tristo sestier. Na odvrátenie hroziaceho kolapsu požiadali o pomoc armádu. Vojaci posilnia anestéziologický tím. "Aby sme mohli zabezpečiť aj zachovanie plánovanej zdravotnej starostlivosti pacientov," povedala hovorkyňa prešovskej nemocnice Renáta Cenková. Podľa nej akútna a neodkladná zdravotná starostlivosť je, bola a bude plnohodnotne zabezpečená. Do nemocnice prídu vojenské sestry, ktoré mimo vykonávania činností na misii musia vykonávať zdravotnícku prax. Žilinská nemocnica eviduje 181 výpovedí sestier, z toho 24 je momentálne práceneschopných, 34 stiahlo výpovede. Podľa prezidentky Asociácie na ochranu práv pacientov Kataríny Kafkovej je situácia v nemocniciach vážna a sťažnosti pacientov súvisiace s obmedzením starostlivosti pribúdajú. Tí môžu byť ohrození pre nedostatok sestier. "Kompetentní by si mali uvedomiť, že práve oni nesú zodpovednosť za životy pacientov a túto situáciu ihneď vyriešiť," apeluje Kafková.

 

Sestry, ktoré sú dlhodobo nespokojné s riešením svojich požiadaviek, spustili akciu hromadných výpovedí vlani 25. novembra. Parlament vtedy schválil zákon, ktorý upravil ich mzdy. Platí od januára 2016, a to aj napriek tomu, že ho prezident SR Andrej Kiska ani po druhý raz nepodpísal. Zdravotníci sa sťažujú, že zákon nezohľadňuje ich požiadavky. Minister zdravotníctva Viliam Čislák (nominat Smeru-SD) ho, naopak, považuje za korektný a solídny. Výpovede označil za protest proti zvyšovaniu platov.

 

Akcia hromadných výpovedí otriasla slovenským zdravotníctvom koncom roku 2011. Odchod asi 1200 lekárov z nemocníc vtedy viedol k vyhláseniu núdzového stavu. Do akcie sa pôvodne zapojilo vyše 2400 lekárov, nakoniec na svojej výpovedi trvala asi polovica z nich. Zdravotníci sa vtedy rozhodli siahnuť po radikálnom riešení pre neakceptovanie ich požiadaviek. Štát následne upravil povinnosti zdravotníkov v čase krízovej situácie. Tým, ktorí by v prípade jej vyhlásenia nenastúpili do práce, tak hrozia tresty.



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies