Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
20. jan. 2021Dalibor
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Hyperloop jedna
Hyperloop jedna
18.10.2017 10:54 Zaujímavosti
VIDEO Z Bratislavy do Prahy za pol hodinu? S Hyperloopom to vraj bude čoskoro!
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
18.10.2017 10:54 Zaujímavosti

VIDEO Z Bratislavy do Prahy za pol hodinu? S Hyperloopom to vraj bude čoskoro!Už za tri roky sa možno budú ľudia preháňať v kapsuliach rýchlosťou 1200 km/hodinu. Povedal to prevádzkový riaditeľ Hyperloop Transportation Technologies (HTT) Andres De León včera na konferencii v Prahe.


Dopravný systém hyperloop je v podstate trubica s kapslami, v ktorých by sa ľudia mohli prepravovať až rýchlosťou 1200 km/hod.

 

"Nie je zatiaľ isté, kde projekt uskutočníme, ale je isté, že to bude už za tri až päť rokov," povedal denníku Právo v utorok na konferenci Startup World Cup & Summit v Praze De León. "Model je firma schopná postaviť okamžite, teraz sa skôr riešia regulácie. V súčasnosti je to otázka aj zaistenia komerčnej životaschopnosti v rôznych teritóriách a pre rôzne spôsoby využitia," povedal.

 

 

Firma chce totiž trubicami, kde by sa v podtlakoveom prostredí pohybovali kapsule takmer rýchlosťou zvuku, prepravovať nielen ľudí, ale aj tovar. Výhodou systému sú podľa DeLeóna nízke investičné a prevádzkové náklady v porovnaní s výstavbou vysokorýchlostných železničných tratí.

 

Systém má využívať energiu zo solárnych panelov umiestnených nad trubicou a k nabíjaniu batérií chce využívať energiu získanú pri brzdení. Kapsule, ktoré pojmú 28 až 40 cestujúcich, by mohli teoreticky vyrážať v intervale do 40 sekúnd po sebe alebo v čase, keď v nich bude dostatočný počet cestujúcich. "Teroreticky je tak kapacita hyperloopu z jedného bodu do druhého až 160-tisíc cestujúcich denne," povedal DeLeón.

 

Firma zakladá nové výskumné centrum vo Francúzsku, kde chce pracovať na ďalšej generácii Hyperloopu. V Tolouse postaví testovaciu trubicu s kapsulami v plnej veľkosti. "Bude to 1,6 kilometra dlhá trubica s priemerom 4 metre. Tam sa bude testovať súčasná verzia, ale aj model, ktorý budeme prevádzkovať v budúcnosti. Budeme ho mať do troch rokov," prehlásil De León. "Teraz začíname objednávať materiály a technológie, ktoré potrebujeme k stavbe funkčného prototypu, ktrorý bude prvým svojho druhu na svete," povedal. 

 

Najväčšie pokroky zatiaľ urobila firma v Abú Dabí v Spojených Arabských Emirátoch. "Tam už máme štúdiu uskutočniteľnosti. Slovensko bola zase prvá krajina, kde sme podpísali memorandum o porozumení o vypracovaní štúdie uskutočniteľnosti. Tajkisto sme rokovali so zástupcami Brna a pripravujeme vypracovanie štúdie uskutočniteľnosti spojenia medzi Bratislavou, Brnom a Prahou. Ten projekt chceme začať veľmi skoro," dodal DeLeón. 

 

Cesta z Prahy do Btrna by podľa odhadov mohla v hyperloope trvať do dvadsať minút, do Bratislavy ďalších zhruba 10. Celkovo by tak hyperloop spojil dve hlavné mestá kedysi jedného štátu za polhodinku... Podobne dlho by malo trvať aj spojenie Bratislavy s Košicami, ale tu by sme to v tak blízkej budúcnosti ešte nevideli. Ale Ktovie, možno skôr ako po dokončenej diaľnici sa budeme prevážať zo západu na východ a  naopak v kapsuliach hyperloopu...

 

Techbox DenníkaN pred pol rokom uviedol, že trať hypeloopu Praha - Bratislava by pokračovala až do Senca a zastávka v Bratislave by bola mimo centra vo vozovni Jurajov Dvor pri Zlatých pieskoch. Cesta do Senca by potom odtiaľ trvala iba pár minút.

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: netky.sk/cik

Foto:  YoutubeNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok