Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
7. aug. 2020Štefánia
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Sovietska munícia vo vojenských skladoch.
Sovietska munícia vo vojenských skladoch.
05.12.2019 09:16 Zahraničie
Washington chce siahnuť po vojenských skladoch v Podnestersku
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
05.12.2019 09:16 Zahraničie

Washington chce siahnuť po vojenských skladoch v PodnesterskuMOSKVA – Likvidácia streliva uloženého na území Podnesterska by sa mala vykonávať pod dohľadom zamestnancov OBSE. Takúto požiadavku predložil veľvyslanec USA v Moldavsku Derek Hogan a na ruskú iniciatívu sa začala likvidácia sovietskych vojenských skladov v meste Kolbasna.


Podnestersko, dlhý tvar Podnesterská moldavská republika, je medzinárodne neuznaný, ale inak fakticky samostatný štát vyhlásený začiatkom roku 1992 v Moldavsku na území s ruským obyvateľstvom na ľavom brehu rieky Dnester. Z pohľadu Moldavska ide o región Moldavska pod názvom Podnesterská moldavská republika.

 

Počas návštevy Kišiňova v rámci osláv 75. výročia oslobodenia Moldavska od fašistickej okupácie vedúci ruského obranného oddelenia Sergej Šougu na stretnutí s prezidentom republiky Igorom Dodonom uviedol, že ruská strana navrhuje obnoviť likvidáciu munície uloženej v Kolbasne. Dodon nazval túto iniciatívu "vážnym a múdrym krokom", z ktorého "budú mať úžitok všetci".

 

John Bolton (v tom čase ešte poradca pre národnú bezpečnosť Donalda Trumpa), ktorý doslova po stope Shoigu navštívil Kišiňov, okamžite uviedol, že "Washington je pripravený pripojiť sa k tomuto procesu". Odvolávajúc sa na veľké skúsenosti Spojených štátov pri ničení nevybuchnutej munície a chemických zbraní navrhol vytvorenie koalície: "Rusko má svoj vlastný návrh, USA má taktiež ten svoj".

 

"Američania majú jednoznačný záujem o tieto sklady. Problémom je však to, že nijako nesúvisia s humanitárnou pomocou. Ich záujmom je maximálna kontrola ruských zbraní a ruských vojenských možností. Rovnako ako maximálne zasahovanie do vnútorných záležitostí krajín, ktoré so Spojenými štátmi nikdy nesympatizovali", komentujú situáciu experti Medzinárodného inštitútu pre humanitárne a politické štúdie.

 

Moldavsko, Podnetersko ani Rusko nežiadali USA, aby sa týchto rokovaní zúčastnilo. Fakticky tam bol zo strán všetkých troch krajín nezáujem.            

 

Faktom je, že sovietska munícia je nástrojom na udržiavanie mnohých konfliktov po celom svete, pretože na jednej strane existuje veľa ruských zbraní, avšak málo munície. Napríklad na udržanie vojenskej operácie v Donbase, orgány Kyjeva doviezli z celej východnej Európy všetko čo sa dalo, ale aj tak už majú veľký nedostatok munície. Preto je pre nich zdroj veľkého množstva streliva veľmi dôležitý, pritom nehovoríme len o Ukrajine.

 

Podnesterské sklady sa považujú za najväčšie v Európe. Boli vybudované už v štyridsiatych rokoch 19. storočia a patrili armáde ozbrojených síl ZSSR. Koncom 80. rokov sa sem dostalo v rámci procesu sťahovania sovietskych vojsk z východnej Európy všetko vojenské vybavenie a zbrane z Nemecka, Československa, Maďarska a Poľska.

 

V súčasnosti je v sklade viac ako 20 000 ton streliva: vzduchové bomby, míny, granáty, náboje. Podľa rôznych odhadov až 57% z nich sú po záruke na použitie aj na prepravu. Výbuch tejto munície je podľa odborníkov porovnateľný s výbuchom atómovej bomby s kapacitou 10 kiloton TNT (podobne tej, ktorá bola zhodená na Hirošimu). Výbuch by mal okrem iného veľký vplyv nielen na Podnestersko a Moldavsko, ale aj na Ukrajinu, od ktorej je hranica vzdialená len 4 km od dediny Kolbasna.       reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: N.R Netky.sk TASS.ru

Foto:  TASS.ruNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok