Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
1. feb. 2023Tatiana
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
14.02.2013 08:21 Zaujímavosti
Vyvarujte sa najčastejších chýb pri podávaní daňového priznania
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
14.02.2013 08:21 Zaujímavosti

Vyvarujte sa najčastejších chýb pri podávaní daňového priznaniaVyvarujte sa najčastejších chýb pri podávaní daňového priznania - Radíme Chybne vyplnené tlačivo daňového priznania môže mať za následok aj jeho neplatnosť, prípadne sa nebude považovať za podané. Skúsenosti minulých rokov ukazujú, že daňové subjekty pri


Chybne vyplnené tlačivo daňového priznania môže mať za následok aj jeho neplatnosť, prípadne sa nebude považovať za podané. Skúsenosti minulých rokov ukazujú, že daňové subjekty pri podávaní daňového priznania opakujú často tie isté chyby. Ich predchádzaním sa môžu vyvarovať zbytočných komplikácií spojených s ich odstraňovaním.
      Jednou z najčastejších chýb pri podávaní daňového priznania je použitie neaktuálneho tlačiva, teda takého, ktoré nie je platné pre uvedené zdaňovacie obdobie. Keďže daňové zákony sa menia novelami jednotlivých daňových zákonov, Ministerstvo financií SR obsahovú náplň daňových priznaní k jednotlivým daniam aktualizuje. Daňové priznanie, podľa Petra Zimermana z účtovnícko-poradenskej spoločnosti Finecon Technologies, na nesprávnom alebo neaktuálnom tlačive sa nepovažuje za podané. Tejto chybe sa dá predísť použitím elektronických daňových priznaní dostupných na internete, ktoré aktualizuje už ich autor.
      Opakujúcim sa nedostatkom v daňovom priznaní bývajú aj chýbajúce prílohy, vrátane povinných. Zároveň na poslednej strane daňového priznania zvykne absentovať údaj o počte príloh. Niekedy chýbajú aj potrebné potvrdenia, ktorými daňovníci preukazujú svoje nároky, napr. na daňový bonus, alebo ak si uplatňujú vrátenie dane z úrokov na vkladoch v banke a podobne.
      Daňové priznanie býva často nepodpísané, či už daňovníkom, štatutárnym orgánom daňovníka, právnym nástupcom daňovníka alebo splnomocneným zástupcom. Keďže podpisom v daňovom priznaní sa potvrdzuje správnosť všetkých uvedených údajov, bez podpisu nie je priznanie dane platné.
      Stáva sa, že tlačivo daňového priznania je vyplnené nečitateľne. Nevyhnutné je tlačivo vypĺňať paličkovým písmom, lebo dokument číta v podstate automat.
      "Ak napriek všetkému spravíte v daňovom podaní chybu, máte niekoľko možností. Ak chybu zistíte ešte pred uplynutím lehoty na podanie daňového priznania, môžete podať opravné daňové priznanie. V takom prípade platí, že na predchádzajúce daňové priznanie sa neprihliada. Ak chyby zistíte po 31. marci, vyplníte a podáte dodatočné daňové priznanie. Je to vždy lepšie, ako keby na chyby prišli úradníci na daňovom úrade. Aby ste sa vyhli chybám, neodkladajte podanie svojho daňového priznania na poslednú chvíľu. Vyhnete sa tak nielen stresom, a z toho vyplývajúcim pochybeniam, ale ostane vám dostatok času aj na prípadnú opravu," radí Zimerman.

Zdroj: TASR


reklama


reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:   TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
ad
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok