Testovaných na slovensku
19681
Infikovaných na slovensku
682
Infikovaných svetovo
1509355
Úmrtí svetovo
88331
Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
9. apr. 2020Milena
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Nepálske úrady sprísnili pravidlá pre výstup na najvyššiu horu sveta Mont Everest
Nepálske úrady sprísnili pravidlá pre výstup na najvyššiu horu sveta Mont Everest
10.01.2018 10:32 Zahraničie
Vystúpiť na najvyššiu horu sveta už nebude len tak, úrady sprísnili pravidlá
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
10.01.2018 10:32 Zahraničie

Vystúpiť na najvyššiu horu sveta už nebude len tak, úrady sprísnili pravidláHIMALÁJE - Nepál v tomto roku sprísnil pravidlá pre nadšencov zážitkov, ale aj samotných horolezcov. Krajina sa tak snaží znížiť rekordný počet nehôd a úmrtí na najvyššej hore sveta, Mont Evereste.


Po novom už na vrchol nebudú môcť vystúpiť ľudia so zdravotným postihnutím či inými závažnými zdravotnými problémami či horolezci, ktorí sa rozhodnú ísť sólo, bez sprievodu druhej osoby. V roku 2017 sa snažili Everest zdolať stovky horolezcov. S rekordnou návštevnosťou sa to odzrkadlilo aj na rekordnom počte úmrtí či zranení.

 

V minulom roku sa z vrcholku hory nevrátilo až 6 osôb, vrátene 85-ročného Min Bahadura Scherchana. Jeho sen sa mu stal osudným. Do histórie sa zapísal ako najstarší človek na svete, ktorý sa pokúsil zdolať Everest. Informoval server BBC. V apríly 2017 si hora vzala život aj známeho a ostrieľaného švajčiarskeho horolezca Ueli Stecka, prezývaného “Swiss Machine“ (švajčiarsky stroj). Na vrchol hory, ktorá susedí s Everestom sa pokúsil vystúpiť sám, čo sa mu žiaľ vypomstilo.

 

Medzi obeťami bol aj jeden Slovák Vlado Štrba, ktorý zomrel v tábore pod Mont Everestom. Nové nepálske bezpečnostné predpisy pre výstup na Everest sú teraz oveľa prísnejšie. Podľa miestnej turistickej kancelárie bol zákon upravený tak, aby bolo horolezectvo bezpečnejšie a znížil sa počet úmrtí.

 

Na vrchol Everestu sa už nedostanú ani ľudia, ktorí majú napríklad amputovanú jednu končatinu či slepci, ktorí nebudú mať špeciálne potvrdenie od lekára o schopnosti horu zdolať. Ako všetky nové pravidlá, aj tieto sa stretli s nepochopením a veľkou kritikou.

 

 

Žiaľ, niektorí si neuvedomujú, že svojim hendikepom neohrozujú len svoj život, ale hazardujú aj so životom záchranárov, ktorí im v prípade nehody, budú musieť ísť na pomoc. A to všetko len preto, že si chcú alebo potrebujú niečo dokázať. Skúsený horolezec Hari Budha Magar, ktorý v Afganistane prišiel o obe nohy, označil nové nariadenia za nespravodlivé a diskriminačné.

 

„Na Mont Everest poleziem bez ohľadu na vládne rozhodnutie. Nič nie je nemožné,“ napísal urazene na svojom Facebooku Magar. Neskôr nepálske úrady upresnili, že aj takto hendikepovaní ľudia na horu môžu, ale len s lekárskym potvrdením.  Povinnosť zahraničných horolezcov najať si do nepálskeho pohoria sprievod má viacero výhod. Okrem väčšej bezpečnosti sa vytvoria aj mnohé pracovné príležitosti pre miestnych sprievodcov. 

 

Od roku 1920 zomrelo na Mont Evereste už viac ako 200 ľudí. Väčšina úmrtí sa pritom datuje až od roku 1980. Až pätina horolezcov zomrie kvôli akútnej horskej chorobe. Podľa Himalaya Database, ktoré boli zverejnené na BBC, v roku 2015 zomrelo najviac ľudí kvôli lavínam, druhou najčastejšou príčinou boli úmrtia spôsobené pádom.   

 

 reklama


reklama


Zdroj: netky KZ

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok