Testovaných na slovensku
16191
Infikovaných na slovensku
534
Infikovaných svetovo
1349256
Úmrtí svetovo
74806
Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
7. apr. 2020Zoltán
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
10.07.2017 16:42 Relax
Vyskúšali ste všetky možné diéty a nemôžete schudnúť? Problém je možno v psychike
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
10.07.2017 16:42 Relax

Vyskúšali ste všetky možné diéty a nemôžete schudnúť? Problém je možno v psychikeAko sa môže niekto môže „vyžrať“ do extrémnej obezity a prečo s tým nič nerobí? Pýta sa väčšina ľudí, ktorá stojí na opačnej strane. Mnoho tučných by aj chcelo schudnúť, no existuje veľa dôvodov, prečo k tomu nedôjde.


Príčiny prejedania sa a obezity sú skryté v ľudskej mysli, zhodli sa psychológovia.

 

Výhovorky a sebaklam

Existujú ľudia, ktorí obezitu nepovažujú za niečo zlé. Trpia sebaklamom a myslia si, že tučným je byť dobré. Majú v zásobe množstvo výhovoriek, napríklad, že nemajú čas kvôli práci, deťom, že ich niečo bolí, nemajú vhodné tenisky a podobne. Najväčšia hlúposť, akú tvrdia je, že keby boli chudí, tak by nevládali. Všetci vieme, že je to opačne. Práve ťarcha tuku dáva človeku najviac zabrať aj pri tých najmenších pohyboch.

 

Ako sa z tejto fikcie vyslobodiť? Psychológovia odporúčajú nájsť príklad v inšpirujúcom človeku. Mala by to byť skutočná osoba, nie televízna hviezda. V súčasnosti je množstvo blogerov, ktorí sa zaoberajú zdravou výživou či fitness. Stačí si len vybrať a nasledovať dobré rady.

 

Pod ochranou

Nadváha chráni mnoho ľudí od ťažkej práce. Príklad: Ak sú dvaja kolegovia (jeden tučný, druhý štíhly atlét) a treba vyniesť po schodoch ťažké vrece, samozrejme sa všetci zľutujú nad „pupkáčom,“ ktorý ledva vynesie sám seba a po schodoch pošlú toho chudšieho. Na hmotnosť je možné hádzať kopec ďalších nedostatkov. Mnohí tuční ľudia nechudnú, lebo im to prináša výhody.

 

V tomto prípade je vhodné, napísať si zoznam toho, čo vo vašom živote zlepší, keď schudnete.  Ak vám na myseľ vzíde slovíčko „ale“ a opäť máte množstvo výhovoriek, je vhodné navštíviť psychológa.

 

 

Chute

Veľký problém je, že ľudia nejedia len, keď majú hlad, jedia stále. Keď sa nudia, keď je „čas“ (raňajky obed, večera), keď majú chuť, chute sa striedajú, do kina treba popcorn, zlú náladu treba zajesť/zapiť a podobne.

 

Ako zastaviť tento kolotoč? Vyjadrite svoje emócie: poplačte si keď vám treba, zakričte si, keď sa hneváte – na vyrovnanie sa s hnevom je skvelý šport! Môžete sa napríklad z chuti vyboxovať, vybehať.  Nepotláčajte svoje city či názory. Na zamestnanie mysle a strávenie času bez jedenia je ideálna nejaká činnosť, odporúča sa aj ergoterapia – upratovanie bytu. Vaše ruky sú zaneprázdnené, mozog tiež a vy nemusíte jesť.

 

 

Zmysel života

Treba zmeniť priority, zamilujte si nejakú inú činnosť pre ktorú budete žiť namiesto jedenia. Môže to byť šport ale aj umenie či vzdelávanie.  

 

Zlozvyky

Keď ste hladní treba jesť ale nie zo zvyku alebo kvôli tomu, že je „čas.“ Vždy sa sami seba opýtajte: Som vôbec hladný? Čo keby som to zjedol neskôr?

 

Kompenzácia

Ľudia si často deficity čohokoľvek nahrádzajú potravinami. Netreba si oddýchnuť -  pomôže káva s cukrom. Nemám lásku – dám si čokoládu. Namiesto zajedania svojich snov, sa radšej vyberte von pracovať na svojom skelete a spoznávať nových ľudí. Ideálne je vstúpiť do športového klubu, kde bás ostatní v aktivite podporia.

 

 

Problémy vo vzťahoch

Ženy aj muži počas manželstva tučnejú, prestávajú sa o seba starať. Ženy to však trápi viac. Strácajú sebadôveru, to podmieňuje žiarlivosť, predsudky a sebaľútosť. Zmení sa tak aj ich správanie a vo vzťahu nastáva nepríjemná atmosféra. Treba sa o seba starať v prvom rade z úcty k sebe samému, pretože tým, ako sa sami vnímame, pôsobíme aj na dojmi ostatných.  

 reklama


reklama


Zdroj: netky LS

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok