Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
11. apr. 2021Július
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
06.08.2017 09:17 Domov
Výška dane za psa závisí od konkrétnej mestskej časti
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
06.08.2017 09:17 Domov

Výška dane za psa závisí od konkrétnej mestskej častiBRATISLAVA - Byť majiteľom psa v Bratislave nie je len o jeho príjemnej spoločnosti, ale sú s tým spojené aj niektoré povinnosti.


Jednou z nich je prihlásenie psa do evidencie príslušnej mestskej časti, ktorá je vyberateľom miestnej dane za psa, a zaplatenie tejto dane.

 

V opačnom prípade hrozí majiteľovi pokuta. Tá môže byť niekoľko desiatok alebo stoviek eur, v závislosti od mestskej časti, niektoré samosprávy pritom poukazujú aj na zákon o správe daní, kde sú pokuty v niektorých prípadoch rádovo v tisícoch. "Niektorí obyvatelia povinnosť obchádzajú, psa majú prihláseného napríklad u rodičov alebo v inom meste či dedine, hoci pes býva a pohybuje sa v Dúbravke," uviedla pre TASR hovorkyňa Dúbravky Lucia Marcinatová.

 

Jednotná suma nie je ani pri samotnej dani. Niektoré mestské časti nerozlišujú, či je pes chovaný v byte alebo dome a výška dane je rovnaká. Tak je to napríklad v Novom Meste, kde je daň v rámci hlavného mesta najvyššia, a to 50 eur, alebo v Starom Meste, kde fyzická osoba zaplatí 40 eur. Rovnaké sadzby majú napríklad aj malé mestské časti Jarovce a Čunovo (10 eur) či Rusovce (15 eur).

 

Vo väčšine samospráv je však vo výške daní rozdiel a majitelia zaplatia viac za psa v byte ako v rodinnom dome. Napríklad, kým v Karlovej Vsi zaplatí majiteľ za psa v byte 50 eur, v rodinnom dome je to 15 eur. Vo Vrakuni je to 45 eur v prípade bytu a 20 v prípade rodinného domu. V Devínskej Novej Vsi 42 eur v prípade psa v byte a sedem eur v rodinnom dome. V Lamači je to 33 eur pri psíkovi v byte a päť eur v dome, v Podunajských Biskupiciach či Rači je to 40 eur pri psíkovi chovanom v byte a desať eur pri psíkovi v dome, či v Ružinove, kde je sadzba dane za psa v bytoch 40 eur a v rodinných domoch alebo rekreačných a záhradných chatkách 16,60 eura.

 

Niektoré mestské časti rozlišujú pri bytoch aj veľkosť psa. Napríklad v Petržalke zaplatí majiteľ za psa s výškou do 43 cm v kohútiku sumu 34 eur, pri väčšom psovi 67 eur ročne. V prípade rodinných domov veľkosť psa úlohu nezohráva a suma je rovnaká, a to 17 eur. A Devín rozlišuje aj to, či má majiteľ psa trvalý pobyt v mestskej časti, alebo nie. Rozdielne bývajú tiež sadzby dane v prípade právnických osôb, väčšinou však nebývajú výrazne vyššie ako v prípade fyzických osôb a psov chovaných v bytoch. Výraznou výnimkou je Staré Mesto, kde právnická osoba ako majiteľ psa zaplatí 400 eur ročne.

 

Majitelia psíkov si však v niektorých prípadoch môžu daň čiastočne znížiť. "Miestny poplatok za psa v bytovom dome je 50 eur. Majiteľ si však môže poplatok znížiť, ak so svojím psom absolvuje výcvik základnej poslušnosti a predloží o tom osvedčenie. Vtedy môže ušetriť 20 eur," priblížil pre TASR hovorca Karlovej Vsi Branislav Heldes. Zľavy, prípadné odpustenie dane môžu mať v niektorých prípadoch aj dôchodcovia či držitelia preukazov ZŤP, v Rači napr. tiež držitelia Jánskeho plakety v prípade jedného psa. Niekedy sa tiež platí menej alebo neplatí majiteľ vôbec, ak má psa adoptovaného z útulku, prípadne je pes vycvičený a využíva sa pri živelných pohromách.

 

Viaceré samosprávy však podotýkajú, že to nie je len o platení dane. Psičkári majú k dispozícii desiatky až stovky smetných košov na psie exkrementy. V niektorých mestských častiach dostávajú majitelia psov po zaplatení dane rolky s vrecúškami na psie výkaly, niekde sú spolu s lopatkami k dispozícii pri samotných košoch. Okrem toho sa samosprávy snažia budovať aj voľné výbehy či cvičiská pre psov.

 

Daň sa platí za psa staršieho ako pol roka a majiteľ ho musí prihlásiť do 30 dní. Vyrubenú daň za psa je daňovník povinný zaplatiť do 15 dní odo dňa prevzatia rozhodnutia.

 

 

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR

Foto:  pixabay.comNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok